Ciekawostki technologiczne

Genialna w prostocie koncepcja. Drugie życie dla kawalerek

Albert Lewandowski
Genialna w prostocie koncepcja. Drugie życie dla kawalerek
Reklama

Ikea Rognan to nowa seria mebli, która została stworzona we współpracy z amerykańskim startupem meblarskim, Ori Living. Całość jest zautomatyzowana i prezentuje się bardzo ciekawie.

Ikea rozumie potrzeby klientów

Ikea Rognan to sporych rozmiarów zestaw mebli. Nie jest to jednak nic typowego i udało się w nim ukryć sporo technologii. Jak zapewne sami możecie podejrzewać, stworzono je z myślą o małych mieszkaniach, w których nie ma zbyt wiele miejsca na meble. Nie da się ukryć, że w dobie rosnących cen za wynajem czy wykupienie lokum, możliwość zaoszczędzenia dzięki innowacyjnemu wystrojowi brzmi rozsądnie. Pierwsze sprzęty tego typu mają trafić do Hong Kongu i Japonii już w 2020 roku.

Reklama

Całość zbudowano w oparciu o platformę robotyczną od Ori Living, natomiast mebel pochodzi z linii Platsa. Całość prezentuje się nowocześnie, a do tego kontrolę nad jej elementem mamy z poziomu touchpada. W skład zestawu wchodzi biuro, łóżko, sofa i szafy, więc w zasadzie wszystko, co potrzebne, już mamy. Szwedzki gigant pochwalił się, że dzięki takim rozwiązaniom ludzie będą mogli zaoszczędzić osiem metrów kwadratowych. Najlepiej całą koncepcję podsumowuje wypowiedź, Seana Strawn, Product Developer z Ikei: Zamiast robić mniejsze meble, postanowiliśmy dostosowywać meble do różnych rzeczy o danej porze dnia. Kiedy śpisz, nie potrzebujesz sofy. Kiedy używasz szafy, nie potrzebujesz łóżka.

Przeczytaj również: Smart Home od Ikei.

Kierunek na przyszłość?

Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że samo Ori Living ma korzenie jeszcze w 2014 roku, kiedy to wykiełkowało z projektu CityHome z MIT. Początkowo mechanizm i system sterowania oferowano agentom nieruchomości oraz osobom zajmującym się Airbnb w cenie 10 tysięcy dolarów. Na razie sama cena zestawu Ikea Rognan pozostaje nieznana, ale należy spodziewać się na początku nie najniższej ceny. W zasadzie pozostaje liczyć, że sam pomysł zostanie spopularyzowany, a to przełoży się na niższe kwoty. Moim zdaniem potencjał w tym pomyśle jest ogromny.

Przeczytaj również: Batalia startupów. Relacja z Impact 19.

[video width="856" height="468" mp4="https://antyweb.pl/wp-content/uploads/2019/06/ikea-rognan.mp4"][/video]

Uważam, że takie produkty najlepiej pasują do określenia Smart Home. Akcesoria, typu asystenci głosowi od Google czy Amazona, nie wnoszą na dobrą sprawę mnóstwo wartości dodanej i zdecydowanie nie rewolucjonizują naszego życia. Ot, trochę ułatwią włączanie muzyki lub ustawianie alarmu, ale nie dokonują rewolucji, tym bardziej, że w ich przypadku trudno mówić o zachowaniu jakiejkolwiek prywatności. Zdecydowanie brakuje na rynku przydatnych rozwiązań, jak opisywany powyżej zestaw. Nie jest przełomowy pod względem wyglądu, jednak pokazuje, jak mądrze i skutecznie wykorzystać małą przestrzeń.

Mam nadzieję, że więcej startupów podąży ścieżką praktycznych rzeczy. Tu widać, że zaproponowanym rozwiązaniem zainteresował się światowy gigant, jakim jest Ikea. Teraz cierpimy na przesyt Uberów czy Facebooków swojej kategorii. Wątpię, że ktokolwiek potrzebuje kolejnej zbędnej aplikacji.

Reklama

źródło: The Verge

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama