34

Składanie mebli z IKEA to Twój koszmar? Właśnie powstał dla Ciebie ratunek

Kilka razy w życiu składałem meble i co ciekawe... obyło się bez ofiar. Nie były to przeprawy ani łatwe, ani przyjemne, ale ostatecznie udało mi się doprowadzić do powstania elementu wyposażenia domu: takiego, jaki był prezentowany na sklepowej broszurce. Można więc powiedzieć, że jakiś tam sukces osiągnąłem.

Ale co ja takiego w życiu sam złożyłem? Biurko? Kilka krzeseł? To nie są szczególnie skomplikowane meble. Wiem jednak (i wśród moich znajomych jest sporo takich osób), że są i tacy, którym sporo problemów może nastręczyć nawet tak prosta konstrukcja. Inni natomiast mogą mieć umiejętności, ale nijak nie mogą sobie wygospodarować czasu na to, aby samodzielnie złożyć produkt z IKEI. Sieć sklepów nie zwykła dostarczać do domów klientów gotowych elementów wyposażenia – są za to ekipy, które wręcz specjalizują się w składaniu mebli dla leniwych / zabieganych / mniej zdolnych manualnie klientów. A gdyby tak człowieka zastąpić robotem?

Naukowcy stworzyli robota, który da sobie radę z meblem, który człowiekowi może sprawić sporo kłopotów

Prosty mebel ze sklepu IKEA – krzesło. Rzecz prawdopodobnie mało skomplikowana, prawda? Dla niektórych ludzi nie stanowi on żadnego wyzwania, ale są i tacy, którzy będą nad nim płakać i kląć ile wlezie na samodzielne składanie. Ten robot natomiast radzi sobie z nim… wręcz idealnie. Wyposażony w czujniki nacisku, kamery 3D, ruchome „ręce” oraz siłowniki jest w stanie sprawnie i dokładnie złożyć taki właśnie element wyposażenia.

Aby przystąpić do budowania mebla, maszyna wpierw robi zdjęcia każdemu elementowi składającemu się na całość, a następnie oblicza „trasy” przemieszczania się rączki tak, aby nie doprowadzić do kolizji z jakąkolwiek składową krzesła albo z drugą, postawioną „rączką”.

Czy ta maszyna jest lepsza od człowieka?

Dwa pracujące obok siebie roboty (lub jak kto woli „rączki”) były w stanie złożyć krzesło w nieco ponad 20 minut. Przez nieco ponad 10 minut roboty planowały całą czynność i w 8 minut udało im się złożyć już gotowy produkt. Czy ten czas jest dobry? Cóż, naukowcy przy tej okazji wykazali, że ludzie są w tym lepsi… ale tylko o 50 sekund. To niewielka różnica, ale jednak ona występuje.

Warto dodać, że roboty nie są w pełni autonomiczne – nie oceniły sami tego jak powinny złożyć konkretny mebel. Za dostarczenie schematu maszynie odpowiedzialny jest człowiek – bez udziału naukowców te roboty nie byłyby w stanie zrobić dosłownie nic. Naukowcy jednak twierdzą, że dzięki sztucznej inteligencji możliwe będzie kiedyś stworzenie takich robotów, które będą w stanie same przeczytać schemat dostarczony wraz z meblem i złożyć go zgodnie z przedstawionymi w nim krokami. Patrząc na to jak rozwinęła się do tej pory sztuczna inteligencja… nie zdziwiłbym się gdyby taki robot pojawił się w ciągu najbliższych kilku lat. Dla mniej zdolnych lub po prostu wygodnickich klientów firmy IKEA byłaby to świetna wiadomość, nieprawdaż?