Felietony

ifttt - genialne narzędzie bo ogranicza nas jedynie wyobraźnia

Grzegorz Marczak
ifttt - genialne narzędzie bo ogranicza nas  jedynie wyobraźnia
32

W czasach kiedy mamy bardzo dużo wyspecjalizowanych w danej dziedzinie serwisów i usług internetowych, ktoś wpadł na pomysł jak pomóc nam zautomatyzować pewne czynności jakie na co dzień wykonujemy, lub też możemy wykonywać. ifttt - to skrót od if this then that. I na tej zasadzie działa ta usług...

W czasach kiedy mamy bardzo dużo wyspecjalizowanych w danej dziedzinie serwisów i usług internetowych, ktoś wpadł na pomysł jak pomóc nam zautomatyzować pewne czynności jakie na co dzień wykonujemy, lub też możemy wykonywać.

ifttt - to skrót od if this then that. I na tej zasadzie działa ta usługa. Definiujemy sobie co się stanie w przypadku kiedy wystąpi dane zdarzenie. Wiem, że brzmi to jak program komputerowy ale wierzcie mi nikt nie chce z was zrobić developera, lub inaczej to ujmując będziecie tworzyć procesy a nie programy.

Najlepiej zasadę działania ifttt opisać można na prostym przykładzie, prostego procesu:

Jeśli (if) dodajesz zdjęcie do Instagram, to (then that) zapisz je również na moim dropbox.
I teraz pod Instagram i pod dropbox możemy podstawić inne obsługiwane przez iftt serwisy (a jest ich naprawdę dość sporo).
Kolejny przykład

Jeśli (if) dodam nowy link do delicious, to (then that) stwórz na twitterze nowy wpis.

Jeszcze inny przykład

Jeśli (if) oznaczę na Twitterze wpis jako ulubiony, to (then that) wyślij mi link do niego mailem

I coś bardziej skomplikowanego:

Jeśli (if) wyślesz mail z tagiem #dropbox do ifttt a w treści z linkiem do pliku, to (then that) plik ten zostanie pobrany i zapisany w twoim dropbox

Jeśli chodzi o możliwości tworzenia i wykorzystania takich procesów to ogranicza nas chyba jedynie tylko wyobraźnia i zakres dostępnych serwisów i akcji (a trzeba przyznać, że możliwość jest bardzo dużo - w zależności oczywiście od tego co dane źródło udostępnia przez API).

Stworzone też są publiczne zestawy procesów z których jednym kliknięciem można skorzystać. Znajdziecie tam przeróżne rzeczy od prostych przykładów jakie wymieniłem do całkiem złożonych kombinacji.

ifttt wydaje mi się niesamowitym pomysłem na usługę. Na pewno to co oferuje nie jest to powszechna potrzeba internautów, ale ci nieco bardziej zaawansowani na pewno docenią możliwości jakie daje. W moim przypadku widzę już kilka bardzo konkretnych zastosowań - najpierw jednak sprawdzę czy nikt już przypadkiem nie stworzył takich procesów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startup