Felietony

Adobe Touch Apps czyli o mobilnych narzędziach dla grafików

Grzegorz Marczak
Adobe Touch Apps czyli o mobilnych narzędziach dla grafików
9

Autorem tej serii artykułów jest Maciej Górski. Zastanawiając się nad kupnem urządzenia typu tablet bardzo długo w pierwszej kolejności, przebierałem w samych ofertach producentów Samsung, Apple, Asus itd...Gdy wreszcie zdecydowałem się wybrać Samsunga Galaxy Tab 10.1 przyszedł czas na poszukiwan...

Autorem tej serii artykułów jest Maciej Górski.

Zastanawiając się nad kupnem urządzenia typu tablet bardzo długo w pierwszej kolejności, przebierałem w samych ofertach producentów Samsung, Apple, Asus itd...Gdy wreszcie zdecydowałem się wybrać Samsunga Galaxy Tab 10.1 przyszedł czas na poszukiwanie zastosowań, które ułatwią mi codzienne czynności oraz pracę.

Jako fotograf, miłośnik ilustracji oraz projektowania graficznego zawsze marzyłem o pakiecie aplikacji dostępnych na tablet, dzięki którym w każdym miejscu mógłbym pracować nad swoimi projektami i rozwijać pasje. Owszem zawsze dysponowałem laptopem ale niestety w wielu sytuacjach nieporęczność tego urządzenia brała górę i uniemożliwiała pracę nad zdjęciami itp... Gdy ujrzałem zapowiedź Adobe® o ich zamiarach wydania pakietu aplikacji mobilnych zawierających m.in. mobilną wersję Photoshop®, kupno tabletu stało się już tylko kwestią czasu.

Niespełna 2 - 3 tygodnie temu producent od lat zbawiający grafików, fotografów oraz pozostałych kreatywnych osobników twórczych, wydał na świat nowe dzieci z rodziny aplikacji mobilnych pod własnym szyldem, o jakże kierunkowej nazwie Adobe® Touch Apps.
W pierwszej kolejności ku zaskoczeniu większości miłośników Adobe® Touch Apps zostały wydane na urządzenia mobilne oparte o platformę Android.

To nie pierwsza już aplikacja na w/w platformę od tego producenta gdyż już wcześniej dla wszystkich użytkowników tych właśnie urządzeń w Android Markecie była dostępna całkowicie darmowa aplikacja Adobe® Photoshop Express, czyli mocno okrojona wersja popularnego oprogramowania Adobe® Photoshop, która pozwala użytkownikom poddawać zdjęcia bardzo podstawowej obróbce, katalogować obrazy w kontach Photoshop.com oraz publikować je w różnych portach społecznościowych.

Wraz z wejściem rynek urządzeń typu tablet, miało miejsce (i nadal wydaje się mieć) ogromne poruszenie okrzyknięte mianem "Era post PC" gdzie nieustannie w przeróżnych publikacjach spotykam się z pytaniem "Czy urządzenia mobilne w 100% zastąpią nam komputery?"

Ten artykuł nie ma być odpowiedzią na wyżej postawione pytanie aczkolwiek, po zapowiedziach wielu producentów o ich zamiarze wprowadzenia aplikacji (które znamy z ich standardowej formy desktopowej) w wersjach mobilnych pozostawiają wielką niewiadomą. Osobiście postaram się ustosunkować do tego pytania po przeprowadzeniu testów Adobe Touch Apps®, które bez wątpienia mają szansę na stanie się głównymi narzędziami pracy wielu z nas i zastąpienie tych popularnych jakimi są tysiące kartek podczas planowania układów graficznych, whiteboardów itp...W tym cyklu artykułów, będę przedstawiał recenzje wraz z licznymi grafikami obrazującymi pracę z użyciem w/w aplikacji z nowego pakietu Adobe® testowanych na tablecie Samsung Galaxy Tab 10.1. Cykl składa się z 8 części, gdzie każdy kolejny artykuł będzie poświęcony osobnej aplikacji z pakietu Adobe® Touch Apps gdyż nie sposób opisać je wszystkie kompleksowo w jednym artykule.

W pierwszej kolejności pojawią się recenzje Adobe® Photoshop Touch, Adobe® Proto oraz Adobe® Ideas.

Przechodząc do sedna sprawy... Panie i Panowie przedstawiam całkowicie nowy pakiet oprogramowania godnego miana nowatroskiego i zbawicielskiego!

Pakiet Adobe® Touch Apps składa się z:

Adobe® Photoshop Touch - W tej aplikacji znajdziemy wszystkie najważniejsze funkcje zaciągnięte z dobrze każdemu znanego, oprogramowania. Producent udostępnia nam pracę na warstwach, dodawanie efektów, edycję obrazów popularnymi ustawieniami krzywych, poziomów, balansu kolorów itp... Do dyspozycji mamy również nowe narzędzie Scribble, dzięki któremu z łatwością możemy wydzielać obszary, które nas interesują ze statycznej całości. Dodatkowo mamy opcję publikowania w portalach społecznościowych oraz katalogowanie plików.

Adobe® Proto - pozwala na tworzenie interaktywnych makiet, prototypów stron internetowych i aplikacji mobilnych bezpośrednio na tablecie. Użytkownicy mogą komunikować się oraz wymieniać pomysłami z zespołami i klientami korzystając z dotykowego interfejsu.

Adobe® Ideas - jest idealnym partnerem pakietu Adobe® Creative Suite®. Z tą aplikacją możemy projektować z niemal dowolnego miejsca za pomocą wektorów, warstw i kolorystyki, a następnie łatwo uzyskać dostęp do wyników w celu ich wykończenia w programie Adobe® Illustrator® lub Photoshop®.

Wyjątkowo ta aplikacja w pierwszej odsłonie została udostępniona na urządzenia z platformą iOS.

Adobe® Kuler -  rozszerzenie pełnej usługi Adobe® Kuler, pozwala na generowanie schematów kolorów, które mogą inspirować w każdym projekcie. Dzięki tej aplikacji możemy tworzyć, badać, pobierać i zapisywać kolorowe motywy gdziekolwiek jesteśmy i gdziekolwiek najdzie nas inspiracja. Możemy eksperymentować z paletami kolorów i odkrywać inspiracje w tętniącej życiem społeczności online.

Adobe® Debut - pozwala w elegancki sposób zaprezentować i komentować projekty pakietu Adobe® Creative Suite ® z pełną kontrolą i profesjonalizmem.

Adobe® Collage - umożliwia przechwytywanie i udoskonalenie koncepcji łącząc inspirujące obrazy, rysunki, teksty i pliki z wybranych komponentów Adobe® Creative Suite® w nowoczesne i koncepcyjne projekty. Pobieranie obrazów z katalogu urządzenia, Google Images, Creative Cloud, Facebook itp... to tylko część opcji kolaboracji jakie oferuje aplikacja.

Adobe® Creative Cloud - Pierwsza odsłona pakietu opartego na infrastrukturze chmury od Adobe® dostarcza 20GB wolnej przestrzeni dla każdego użytkownika, funkcje przesyłania, komentowania i udostępniania plików prosto z aplikacji Adobe® Touch Apps lub z okna przeglądarki komputera.

Maciej Górski

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

grafikaTablety