Acer

[IFA 2015] Nowości Acera – kieszonkowy komputer, modularny pecet, Chromebook i konwertowalny R13

KK
Konrad Kozłowski
11

Acer nie zwalnia tempa i aktywność tego producenta podczas IFA nikogo nie zaskakuje. W ofercie firmy pojawiło się mnóstwo nowych urządzeń, w tym wczesna wersja smartfona z Windows 10 Mobile na pokładzie oferującego funkcję Continuum. Oprócz niego podczas wydarzenia poznaliśmy konwertowalnego Chromeb...

Acer nie zwalnia tempa i aktywność tego producenta podczas IFA nikogo nie zaskakuje. W ofercie firmy pojawiło się mnóstwo nowych urządzeń, w tym wczesna wersja smartfona z Windows 10 Mobile na pokładzie oferującego funkcję Continuum. Oprócz niego podczas wydarzenia poznaliśmy konwertowalnego Chromebooka i R-13 - laptopa z Windows 10. Acer zaskoczył nas także modularnym pecetem oraz całą linią urządzeń dedykowanych graczom - serią Predator rozpoczynającą się od 6-calowego smartfona, przez tablet, a na stacjonarnych komputerach i monitorach kończąc.

Jade Primo od Acera - kieszonkowy komputer staje się faktem

Najmilszym dla mnie zaskoczeniem podczas konferencji Acera na IFA była wstępna prezentacja Jade Primo - smartfona z Windows 10 Mobile obsługującego zaprezentowaną kilka miesięcy temu funkcję Continuum, dzięki której telefon może nam w wielu sytuacjach zastąpić komputer. Jade Primo będzie sprzedawany wraz z zestawem akcesoriów - myszką, klawiaturą, stacją dokującą i innymi - byśmy mogli w zależności od potrzeby maksymalnie wykorzystać możliwości urządzenia i platformy. Na prezentacji smartfon całkiem nieźle radził sobie z wydajnością podczas podstawowych zadań, lecz trudno dziś ocenić jak będzie sprawował się w codziennych warunkach.

R13

Acer nie zamierza rezygnować z konwrtowalnych urządzeń. Wręcz przeciwnie. Podczas konferencji zaprezentowany został nowy laptop R13 umożliwiający pracę w aż 6 trybach. Możemy po niego sięgnąć niczym po tradycyjnego laptopa, ale do naszej dyspozycji będzie także dotykowy ekran, który w dowolnej chwili może znaleźć się po drugiej stronie ramki i na przykład zostać wykorzystany do prezentacji drugiej osobie. Nie będzie też problemu ze złożeniem urządzenia i uczynienie go tabletem, lecz należy pamiętać że przekątna ekranu wynosi 13 cali. Za to wymiary i masa urządzenia będą naszymi sprzymierzeńcami, bo komputer jest smukły na 18,5 mm i waży 1,6 kg.

Komputer wyposażono w takie nowości jak złącze Thunderbolt 3 pozwalające rozpędzić transfer danych aż do 40 Gbps. procesor Intela 6. Generacji, zestaw technologii mających na celu przyspieszenie łączności bezprzewodowych np. MU-MIMO. Komputer będzie dostępny w połowie października w cenie około 1,299 euro. Polska cena nie jest jeszcze znana.

Chromebook R11

Jedną z ciekawszych prezentacji był nowy Chromebook R11, który oferuje "konwertowalne" cechy. Po obróceniu ekranu posłuży nam jako tablet, gdyż jest wyposażony w ekran dotykowy obsługujący maksymalnie 10 punktów dotyku i wszystkie najważniejsze gesyty. Wrażenie podczas wydarzenia zrobił natomiast pokaz wytrzymałości Chromebooka, który został upuszczony przez CEO Acera na podłogę. Chwilę później udowodniono, że komputer nadal działa prawidłowo.

Chromebook 11 oferuje ekran HD 1366 na 768 pikseli, port USB 3.0, waży 1,25 kg, a jego grubość to 19,2 mm. Istotną wiadomością dla niektórych będzie na pewno wsparcie szybszego standardu Wi-Fi - MIMO 802.11ac. Bateria ma pozwalać na pracę bez dodatkowego zasilania przez 9,5 godziny. Jest to już kolejny Chromebook Acera i w swojej ofercie firma posiada już modele z ekranami od 11 do 15 cali. Od 5 kwartałów nieprzerwanie jest globalnym liderem w tej kategorii, więc z całą pewnością Acer nie zamierza z tego zrezygnować.

Revo Build - zbuduj komputer

Idea modularnych smartfonów zostaje zaadaptowana w kategorii komputerów. Acer ma ciekawą propozycję w postaci Revo Build - komputera, który możemy złożyć niczym budowlę z klocków. Każdy z elementów jest wymienialny, więc aktualizacja konkretnego podzespołu jest najwidoczniej kwestią kilku sekund.

Elementy mogą oferować dyski twarde o różnej pojemnści, procesory o różnym taktowaniu, dostępne będą także bloki oferujące bezprzewodowe ładowanie innych urządzeń, projektor czy układ graficzny. Sama idea jest rzeczywiście interesująca i kusząca, ale wszystko zależy przede wszystkim od dostępności i ceny elementów. Acer zapowiada regularne udostępnianie nowych, ale będziemy musieli się najpierw przekonać czy tego typu rozwiązanie znajdzie nabywców.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Acerifaifa2015