Felietony

IE poniżej 50% rynku - zjada go Chrome

Grzegorz Marczak
IE poniżej 50% rynku - zjada go Chrome
25

Firma Statcounter.com zajmująca się analizami związanymi z internetem przedstawiła raport z którego wynika, że we wrześniu udział przeglądarki IE w rynku spadł pierwszy raz poniżej 50%. Dwa lata wcześniej IE miał ponad 67% rynku czyli w 24 miesiące stracił ponad 17%. Jednym z tych którzy najwięce...

Firma Statcounter.com zajmująca się analizami związanymi z internetem przedstawiła raport z którego wynika, że we wrześniu udział przeglądarki IE w rynku spadł pierwszy raz poniżej 50%. Dwa lata wcześniej IE miał ponad 67% rynku czyli w 24 miesiące stracił ponad 17%.

Jednym z tych którzy najwięcej zyskują na spadkach IE jest przeglądarka Google czyli Chrome. W czasie gdy IE w dwa lata stracił 17% Chrome zyskał ponad 14% punktów procentowych.

Owszem Firefox i Safari też nieco skorzystały ale definitywnie najwięcej w ostatnim roku uwagi użytkowników zyskał Chrome. Microsoft wpada więc z jednego problemu w drugi. Do niedawna walczył jeszcze aby pozbyć się IE 6.0 i walczył na tyle skutecznie, że oddał część internautów konkurencji:)

Szansą dla Microsoftu jeśli chodzi o rynek przeglądarek jest więc IE 9. Czy jednak będzie on na tyle rewolucyjny aby odciągnąć użytkowników od prostego i super szybkiego Chrome, czy też bardzo dobrze przyjętego Firefox? Szczerze wątpię. Możliwe, że IE 9 wyhamuje nieco spadki ale do osiągnięcia ponownych wzrostów trzeba będzie czegoś więcej.
Według mojego prywatnego rankingu (na bazie ruchu na AW) na pierwszy miejscu z 44% jest Firefox a zaraz za nim z ponad 28% jest Chrome. Internet Explorer jest dopiero piąty z wynikiem 7%, wyprzedza go nawet Opera i Safari :)

Obrazek pochodzi z Chip.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu