Mobile

IDC: pierwszy kwartał 2016 najsłabszym na rynku smartfonów [prasówka]

Tomasz Popielarczyk
IDC: pierwszy kwartał 2016 najsłabszym na rynku smartfonów [prasówka]
6

IDC opublikowało raport dotyczący sprzedaży smartfonów w pierwszym kwartale bieżącego roku. Jak podają analitycy, były to jak dotąd najsłabszy okres dla rynku od momentu debiutu pierwszego urządzenia tego typu.

Smartfony tracą dynamikę

Z danych IDC wynika, że w pierwszym kwartale br. na rynek wprowadzono 334,9 mln urządzeń. To tylko niewiele więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, kiedy to wskazywano 334,3 mln egzemplarzy. Zdaniem analityków jest to najsłabszy okres dla całego rynku od początku debiutu pierwszego smartfona. Dotąd nie było tutaj bowiem tak niewielkich wzrostów. Co szczególnie ciekawe, z pierwszej piątki największych producentów wypadły Xiaomi i Lenovo. Natomiast zajmujący pierwsze miejsca Samsung i Apple zanotowały spadki o odpowiednio 0,6 proc. i 16,3 proc. Dla porównania ciągle imponujące wzrosty (58,4 proc.) notuje Huawei. Czwarte i piąte miejsce należą do chińskich Oppo oraz Vivo.

Nexus 9 wylatuje z Google Play

Google nie sprzedaje już tabletów z serii Nexus. Ostatni z nich, Nexus 9 został właśnie usunięty ze sklepu Google Play. Tablet wszedł na rynek w 2014 roku. Za jego produkcję odpowiadała firma HTC. Początkowo urządzenie miało spore problemy i borykało się z opóźnieniami w aktualizacjach. Ostatecznie jednak zbierało względnie przyzwoite recenzje. Obecnie w sklepie Play (który z oczywistych względów w Polsce dostępny nie jest) znajdziemy wyłącznie tablet Pixel C, który jest sprzętem zaprojektowanym głównie z myślą o używaniu w połączeniu z klawiaturą.

Launcher z Samsungach z Vulkan API

Samsung pracuje nad nową wersją launchera, który miałby być domyślnie wykorzystywany w nakładce TouchWiz. Nowa wersja aplikacji ma wykorzystywać Vulkan API i komunikować się bezpośrednio z procesorem graficznym. Dzięki temu zredukowane zostanie zużycie energii, a także samo uruchamianie innych programów będzie trwało krócej. Różnice nie są duże, bo wahają się w granicach 5-7 proc. Weźmy jednak pod uwagę, że launcher jest podstawową aplikacją, której używamy na co dzień, a to może już przekladać się na znaczne oszczędności.

Vulkan API ma zostać natywnie zaimplementowane w Androidzie N. Dotąd jedynymi smartfonami, które otrzymały wsparcie dla tej technologii są Samsungi Galaxy S7 i S7 Edge.

Karty jako aplikacje znikają z Chrome

Swego czasu Google zaimplementował w Chrome możliwość połączenia kart z ekranem multitaskingu w taki sposób, aby były one wyświetlane jako osobne aplikacje. Teraz twórcy wycofują się z tego pomysłu. Funkcja zniknęła w wersji deweloperskiej przeglądarki, a teraz nie ma jej również w najnowszej becie. Google wraca do klasycznego modelu, w którym karty są jedynie częścią programu i nie integrują się z systemem. Czy to lepsza opcja? Korzystaliście w ogóle z możliwości połączenia kart i aplikacji?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobilesprzedażidcSmartfony