Felietony

Ice Cream Sandwich czy CyanogenMod 9 - sprawdź, na którego Androida masz większe szanse

Michał Szabłowski
Ice Cream Sandwich czy CyanogenMod 9 - sprawdź, na którego Androida masz większe szanse
17

Kilku największych producentów smartfonów i ich większych o kilka cali krewnych ogłosiło ostatnio, kiedy i które modele gadżetów otrzymają długo wyczekiwaną przez aktualizację systemu Android. Ci Czytelnicy, którzy nie załapią się na oficjalną wersję Lodowej Kanapki, zawsze będą mogli spróbować zapr...

Kilku największych producentów smartfonów i ich większych o kilka cali krewnych ogłosiło ostatnio, kiedy i które modele gadżetów otrzymają długo wyczekiwaną przez aktualizację systemu Android. Ci Czytelnicy, którzy nie załapią się na oficjalną wersję Lodowej Kanapki, zawsze będą mogli spróbować zaprzyjaźnić się z produkcją ekipy CyanogenMod.

Specjalnie przygotowany przez nich diagram pomoże Wam ustalić, czy niekoniecznie najnowsza już słuchawka bądź tablet dadzą radę szarpnąć CynanogenModa oznaczonego numerem 9.

Zanim jednak przedstawię Wam nie do końca wszystko wyjaśniającą (bo jak należy rozumieć 50% szans?) grafikę, postaram się zebrać w jedno miejsce informacje od producentów najpopularniejszych gadżetów z systemem Android na pokładzie: Samsunga, HTC, LG i Sony. Okazuje się, że nie u wszystkich prace nad najnowszą wersją Androida idą równie sprawnie.

Samsung

Przygotowanie własnej wersji Ice Cream Sandwich najmniej czasu zajęło południowokoreańskiemu gigantowi - pojawiła się ona dwa dni temu, lecz nie została szczególnie ciepło przyjęta przez użytkowników słuchawek Galaxy S II. Mam nadzieję, że jej modyfikacje dla pozostałych urządzeń Samsunga będą bardziej udane. Trzymać kciuki powinni posiadacze modeli Galaxy: Note, S II LTE, R, Tab 7.0 Plus, 7.7, 8.9, 10.1, którzy jako następni w kolejce otrzymają ICS-a od Samsunga. Wyposażenie Galaxy Ace 2 w dwurdzeniowy procesor z pewnością pomoże mu dołączyć do wymienionych w poprzednim zdaniu gadżetów. Posiadacze modeli Galaxy: S, S Plus, S SCL, W i 7-calowych tabletów otrzymają na otarcie łez aktualizacje 2.3 rozbudowane o funkcje znane z ICS: Face Unlock, Snapshot, Photo Editor (lecz nie wszyscy).

Kiedy? Android w wersji 4.0 ma stać się dostępny (rónież dla modelu Nexus S) "niebawem", zaś 2.3 pod koniec marca, czyli lada moment.

HTC

Tajwański producent cieszących się dużą popularnością smartfonów i niemal zerową tabletów opublikował wczoraj listę urządzeń mających dostać najnowszą wersję systemu Android. Jest ich ponad tuzin: DROID Incredible 2, Amaze 4G, Desire S, Desire HD, EVO 3D, EVO Design 4G, Raider, Rezound, Rhyme, Thunderbolt, Vivid, Incredible S, Sensation: XL, 4G oraz XE.

Kiedy? Pierwszym telefonem, który otrzyma (w niektórych europejskich krajach już otrzymał) Androida 4.0 będzie ostatni wymieniony na liście, czyli Sensation XE. Posiadacze pozostałych modeli będą musieli jeszcze trochę poczekać. Ile dokładnie - tego nie wiadomo.

LG

Południowokoreański producent już w zeszłym roku ogłosił, które smartfony i kiedy dostaną najnowszy mobilny system operacyjny firmy Google. Na rozpoczynający się za dwa tygodnie drugi kwartał 2012 roku zaplanowano aktualizacje modeli: Optimus (w Polsce i Portugalii jako Swift) LTE, 2X i Sol, oraz Eclipse, Prada 3.0 i myTouchQ. W kolejnym, trzecim kwartale bieżącego roku, Androida 4.0 mogą się spodziewać posiadacze Optimusów: 3D, Black, Big, Q2 oraz EX.

Kiedy? Jak przed chwilą wspomniałem, pierwsza partia Androidów 4.0 od LG pojawi się najwcześniej w kwietniu, druga zaś dopiero w wakacje. Nie liczyłbym jednak na cuda - sam musiałem czekać na wersję 2.3 Androida do połowy listopada zeszłego roku i nie spodziewam się jego następcy wcześniej niż pod koniec 2012 oku.

Sony

Podobnie jak LG, również producent gadżetów elektronicznych z Kraju Kwitnącej Wiśni ogłosił w 2011 roku plany związane z przeprowadzeniem aktualizacji systemów operacyjnych smartfonów Sony (już nie Ericsson) Xperia. Android 4.0 trafi w pierwszej kolejności na podkład modeli: Arc S, Neo V oraz Ray, a następnie: Active, Arc, Mini, Mini Pro, Neo, Play oraz Pro.

Kiedy? Ice Cream Sandwich od Sony po raz pierwszy powinien pojawić się na przełomie marca i kwietnia. Posiadacze starczych modeli mogą się go spodziewać miesiąc później. 

Cechą wspólną dla wszystkich aktualizacji jest uzależnienie czasu, w którym się pojawią, od operatorów telefonicznych sieci komórkowych i innych, niezależnych bezpośrednio od centrali każdej z firm okoliczności.

Jeśli nie znalazłeś swojej słuchawki na żadnej z list, wtedy powinieneś rzucić okiem na załączony poniżej diagram przygotowany przez ekipę CyanogenMod. Daje on blade pojęcie o tym, jakie szanse będzie miał Twój smartfon na uruchomienie na nim CyanogenModa ICS oznaczonego numerem 9:

Wynika z niego, że taki dla przykładu Samsung Galaxy S będzie miał 50 procent szans na uruchomienie w pełni funkcjonalnej Lodowej Kanapki a'la CyanogenMod. Ja natomiast ze swoim trójwymiarowym LG najprawdopodbniej cierpliwie poczekam do jesieni.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu