Ciekawostki technologiczne

IBM zaszalał. Ten komputer jest mniejszy od ziarenka soli

Jakub Szczęsny
IBM zaszalał. Ten komputer jest mniejszy od ziarenka soli
13

Jak wygląda komputer? Użytkownicy wskażą albo coś na kształt laptopa, albo skrzynkę, która mieści wszystkie podzespoły w wariancie stacjonarnym. Są jeszcze zminiaturozywane pecety w donglach lub mini stacjach robocznych. A gdyby komputer mógł być tak mały jak... ziarnko soli, a nawet mniejszy?

W trakcie IBM Think 2018, firma zaprezentowała najmniejszy działający komputer na świecie. Można by powiedzieć, że to spore osiągnięcie, ale niech Was nie zwiedzie sensacja jaka wypływa z tego faktu. W środku znajdziecie architekturę x86 z około początku lat 90. ubiegłego wieku. Nie jest to zatem coś, na czym chcielibyśmy uruchomić nową grę lub pokopać sobie kryptowaluty.

Warto jednak wiedzieć o tym, że wyprodukowanie takiego komputera kosztuje mniej niż 2 centy i może stanowić urządzenie, które będzie monitorowało oraz analizowało dane, a nawet pozwoli na skomunikowanie ze sobą konkretnych podsystemów.

Głównym zastosowaniem tego miniaturowego komputera ma być... blockchain. Jak się okazuje, ma on stanowić źródło danych dla aplikacji blockchainowych - będzie śledził np. dostawę konkretnych produktów oraz wykrywał kradzieże oraz defraudacje. Dodatkowo, może przeprowadzić proste operacje oparte na sztucznej inteligencji oraz uczeniu maszynowym.

Według IBM to dopiero początek. Projekt jest we wczesnej fazie rozwoju i nie będzie on na razie oferowany klientom. Niemniej, zapowiadane są dalsze prace nad usprawnianiem tego wynalazku - już wkrótce wydajności wewnątrz ma być trochę więcej i niewykluczone, że sama wielkość komputera zostanie jeszcze bardziej pomniejszona.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu