Gry

Humble Bundle to już nie tylko pojedyncze akcje. Teraz to cały sklep z promocjami na gry

Tomasz Popielarczyk
Humble Bundle to już nie tylko pojedyncze akcje. Teraz to cały sklep z promocjami na gry
6

Dystrybucja cyfrowa to łakomy kąsek dla kolejnych firm. Niedawno swój pomysł na podbicie rynku zaprezentowało rodzime 11bit Studios, a dziś duży krok w kierunku rozwoju czynią twórcy cieszących się niezwykłą popularnością akcji Humble Bundle, czyli pakietów gier w konkurencyjnych cenach. Czy aby nie...

Dystrybucja cyfrowa to łakomy kąsek dla kolejnych firm. Niedawno swój pomysł na podbicie rynku zaprezentowało rodzime 11bit Studios, a dziś duży krok w kierunku rozwoju czynią twórcy cieszących się niezwykłą popularnością akcji Humble Bundle, czyli pakietów gier w konkurencyjnych cenach. Czy aby nie wyjdzie im to bokiem?

Humble Bundle początkowo było ideą skupioną wokół gier Indie (na co wskazywała też nazwa: Humble Indie Bundle). Z czasem ten profil akcji się rozmył i do kolejnych edycji zaczęły trafiać pozycje wysokobudżetowe głównego nurtu, które z ruchem indie mają tyle wspólnego co choinka z Wielkanocą. Do dziś ciepło wspominam paczkę z hitami upadającego THQ czy zestaw produkcji od EA z kluczami Origin.

Twórcy akcji nie spoczywali na laurach. Wkrótce po uruchomieniu akcji ruszyli z drugą, cotygodniową promocją, w której może nie zamieszczano takich hitów, ale ceny były równie konkurencyjne. W obu tych przypadkach wartością dodaną była możliwość wsparcia organizacji charytatywnych, takich jak Czerwony Krzyż czy Child's Play, co stanowiło bardzo miłą wartość dodaną. W końcu przyszła kolej na kolejny, o wiele bardziej ambitny krok.

Humble Store to niezwyczajny sklep z grami. Codziennie mają tutaj pojawiać się nowe oferty z naprawdę różnych dziedzin, grup oraz półek cenowych. To użytkownik wybierze, które z nich chce kupić. Niestety w przeciwieństwie do pakietów Humble Bundle, cena została ustalona odgórnie - choć będzie ona rzecz jasna znacząco tańsza od dotychczasowej. W zamian najczęściej otrzymamy klucz Steam, a w większości przypadków również pliki gry pozbawione DRM. Wszystkie produkcje są dostępne na Windowsa, ale w pakiecie startowym znajdziemy też wiele zgodnych z Linuksem czy OS X.

Tradycyjnie część przychodów ze sprzedaży gier będzie wędrowała na cele charytatywne. Twórcy zapowiadają przeznaczanie 10 proc. od każdej transakcji dla amerykańskiego Czerwonego Krzyża, Child's Play, Electronic Frontier Foundation, World Land Trust oraz charity: water. Jest zatem kogo wspierać.

Czy Humble Store się sprawdzi? Niewątpliwie jest to ciekawa inicjatywa. Swego czasu z własnym sklepem ruszyli również organizatorzy bundli Indie Gala, ale jakoś nieszczególnie udało im się podbić serc graczy. Czy tym razem będzie inaczej? Sposób funkcjonowania nowego sklepu wydaje się ciekawy, ale dużo będzie też uzależnione od oferty oraz skali promocji. Oby były one równie imponujące jak dotychczas.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu