Felietony

Humble Bundle jakiego jeszcze nie było, kup 6 gier AAA za ile chcesz

Jan Rybczyński
Humble Bundle jakiego jeszcze nie było, kup 6 gier AAA za ile chcesz
14

Ta akcja Humble Bundle jest inna niż wszystkie poprzednie, z wielu powodów. Po raz pierwszy gry oferowane w paczce nie są małymi, niezależnymi produkcjami, wręcz przeciwnie, są to wielkie produkcje z kategorii AAA, czyli odpowiedniki produkcji Hollywoodzkiej, wszystkie pochodzą od wydawcy THQ. Rów...


Ta akcja Humble Bundle jest inna niż wszystkie poprzednie, z wielu powodów. Po raz pierwszy gry oferowane w paczce nie są małymi, niezależnymi produkcjami, wręcz przeciwnie, są to wielkie produkcje z kategorii AAA, czyli odpowiedniki produkcji Hollywoodzkiej, wszystkie pochodzą od wydawcy THQ. Również po raz pierwszy oferowane gry nie są pozbawione DRM, lecz do odebrania na Steamie za pomocą dostarczonego klucza. W konsekwencji jest to pierwszy Humble Bundle, w którym wszystkie gry są na Windows i nie ma wersji na Linuksa ani na Maka. Nie zmienia to faktu, że oferta jest bardzo atrakcyjna, może nawet bardziej niż zwykle, bo sumaryczna wartość oferowanych gier to 190$, a możemy kupić je wszystkie razem już za jednego dolara.

Co zatem dostaniemy w zestawie?

Company of Heroes plus dwa niezależne (nie wymagające pierwszej części) dodatki: Opposing Fronts i Tales of Valor. Co prawda pierwsza część gry ma już sześć lat i nie robi już tak oszałamiającego wrażenia graficznego, jak w dniu premiery, ale wciąż widać rozmach. Jest to jeden z najlepszych RTSów osadzonych w realiach drugiej wojny światowej. Średnia ocen pierwszej części na Metacritic wynosi 93. Jeżeli ktoś nie grał jeszcze w Company of Heroes, powinien koniecznie spróbować, nawet jeżeli nie jest wielkim fanem strategi czasu rzeczywistego. Ta gra po prostu wciąga i daje mnóstwo frajdy. Jeśli ktoś grał, to być może nie miał okazji sprawdzić obu dodatków. Warto mieć w kolekcji.

Red Faction: Armageddon to kontynuacja marki Red Faction, pierwszej strzelaniny w której można było niszczyć całe otoczenie, w tym burzyć ściany. To ostatnia, piąta część serii, która również największy nacisk kładzi na wszechobecną destrukcję całego otoczenia. Widok został zmieniony w stosunku do pierwszej i drugiej części gry na trzecioosobowy, a świat ma więcej otwartych przestrzeni, jednak wciąż jest gra o liniowej fabule. Jeśli lubisz siać zniszczenie na wielką skalę, warto dać tej grze szansę.

Metro 2033 to przede wszystkim seria książek, które opisują świat w niedalekiej przyszłości po wielkiej wojnie atomowej. Przetrwali tylko i wyłącznie ludzie, którzy mieli gdzie się schronić. W tym wypadku jest to moskiewskie metro. Przedstawiony świat po prostu ocieka klimatem. Nigdy tak nie niepokoiła mnie ciemność, jak w książce Dmitrija Głuchowskiego. Gra powstała właśnie na bazie książki o tym samym tytule. Udało się przenieść post apokaliptyczny świat z książki do świata gry zachowując niepokojący klimat. Gra ma spore wymagania sprzętowe, ale też całkiem dobrą grafikę. Zdecydowanie polecam miłośnikom strzelanek i post apokalipsy, a jak ktoś jest fanem jednego i drugiego, to pozycja absolutnie obowiązkowa. Gra zdecydowanie dla dorosłego odbiorcy.

Darksiders to gra akcji z elementami RPG z widokiem z trzeciej osoby. Głównym bohaterem, którym kieruje gracz jest Wojna, pierwszy z jeźdźców apokalipsy. Mimo, że gra została przeniesiona z konsoli, dostała dobre recenzje, oceniające wersję PC nawet lepiej niż konsolową.

I tym razem w zestawie znalazła się gra bonusowa, którą otrzymamy po przekroczeniu średniej wielkości wpłaty, która obecnie wynosi 5,73$. Tą grą jest:

Saints Row: The Third najprościej opisać można jako GTA z całkowicie dojechanym i absurdalnym humorem. Twórcy pozbyli się wszelkich oporów, nie ma rzeczy zbyt absurdalnych i nie na miejscu, aby nie mogły znaleźć się w Saints Row: The Third, co czyni ten tytuł wyjątkowym na tle innych pozycji. Niektórzy mogą poczuć się urażeni niektórymi pomysłami umieszczonymi w grze, ale osoby mające dystans do otaczającego świata mają szansę świetnie się bawić. Mnie osobiście nie przypadł do gustu model jazdy, który dla mnie okazał się zbyt uproszczony, oprócz tego nie mam poważniejszych zarzutów, a sama gra zebrała dobre recenzje.

Można się zastanawiać, czy Humble Bandle nie sprzedało się i nie zaprzepaściło swoich ideałów oferując gry z DRM i tylko na Windows. Z pewnością pojawią się takie głosy, ja jednak nie oceniałbym inicjatywy tak surowo. Główna intencja pozostała taka sama - zbiórka pieniędzy na cele charytatywne, oferowanie gier z DRM na Windows nie stoi w sprzeczności z tym celem. Poza tym Humble Bundle nie zmienia swojego profilu, organizatorzy w samym filmiku promującym aktualną paczkę gier zapowiedzieli, że już niedługo będzie tradycyjny Bundle z grami bez DRM i na wszystkie trzy systemy operacyjne, po prostu poszerzyli swoją działalność. Chociaż gry Indie cenię sobie najbardziej, nie mam nic przeciwko temu, żeby czasem pograć w wielką produkcję, przykładem niech będzie zakupiony przedwczoraj Far Cry 3. A ta paczka gier AAA jest chyba najatrakcyjniejsza jaką do tej pory widziałem i przebija nawet najlepsze promocje na Steam.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu