Motoryzacja

Huawei będzie odpowiedzialny za autonomiczne systemy w samochodach Audi

Paweł Winiarski
2

Czy firmy produkujące samochody poradzą sobie same ze stworzeniem systemów odpowiedzialnych za samodzielność auta? Wiele wskazuje na to, że nie.

Huawei pomoże firmie Audi we wdrażaniu technologii autonomicznych aut, które trafią na chiński rynek. Owocem współpracy będzie stworzenie systemów dzięki którym po wyznaczonej strefie samochód jeździ całkowicie sam. Zbyt wielu szczegółów niestety nie zdradzono, ale podejrzewam że firmy po prostu nie chcą na tak wczesnym etapie ogłaszać czegoś, co mogłoby zostać podchwycone przez konkurencję.

Choć o współpracy obu firm wspominano już w lipcu, Huawei dopiero teraz, na swojej konferencji Connect 2018, pokazał samochód Audi Q7 z zaimplementowaną technologią Mobile Data Center. W jej skład wchodzą czipy AI, centralne CPU, kamery, wykorzystujące światło radary LIDAR. Chiński producent smartfonów zapowiedział również współpracę w temacie komunikacji między autami oraz systemów związanych z połączeniem samochodu z siecią. To w dużej mierze owoc zmiany polityki produkcji i otwarcia się światowych producentów na współpracę z firmami chińskimi. Niestety chiński rząd cały czas kontroluje pozwolenia związane z testami autonomicznych aut - firmy muszą również otrzymać specjalne, limitowane licencje na tworzenie cyfrowych map kraju - a to niestety podstawa jeśli chodzi o inteligentne auta. Rząd zwyczajnie nie chce by zagraniczne firmy były w posiadaniu szczegółowych map kraju.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu