Google

Huawei idzie w ślady Google? Teraz zaoferują własne mapy

Kamil Pieczonka
Huawei idzie w ślady Google? Teraz zaoferują własne mapy
16

Huawei coraz śmielej poczyna sobie na rynku i wygląda na to, że HarmonyOS to dopiero początek. Pojawiają się informacje jakoby chińska spółka zamierzała rzucić wyzwanie Google Maps, najpopularniejszej usłudze nawigacji i lokalizacji online.

Huawei Map Kit

Jak podaje portal China Daily Huawei zamierza przygotować  usługę map - Map Kit, która będzie adresowana głównie do deweloperów. Chodzi o to, aby z map chińskiego producenta korzystali twórcy aplikacji oraz stron internetowych. W tej chwili nie wiadomo na ile zaawansowany jest to projekt, ale wygląda na to, że prace nad nim trwają już od dłuższego czasu. Wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Państwem Środka sprawiła, że Huawei przestaje kalkulować i zamierza otwarcie konkurować z Google. HarmonyOS to dopiero pierwszy krok, który może wywołać lawinę nowych produktów, na wzór tego co oferuje amerykańska spółka.

Trzeba jednak pamiętać, że usługi nawigacji i mapowania to bardzo konkurencyjny sektor. Google z swoimi mapami niewątpliwie odniosło sukces, ale okupione było to inwestycją olbrzymich środków. Aby zaoferować takie funkcje jak chociażby Street View, konieczne było wysłanie na ulice setek samochodów z zamontowanymi aparatami, które wykonywały zdjęcia tysięcy kilometrów dróg. Huawei na tym rynku dopiero raczkuje, chociaż chińskie źródła utrzymują, że usługa ma oferować nie tyko nawigację, ale również informacje o natężeniu ruchu oraz możliwość wykorzystania rzeczywistości rozszerzonej.

Samo rzucenie wyzwania i zapowiedzi jeszcze nic nie znaczą. Google nie pierwszy raz będzie musiało się zmierzyć z konkurencją, a wcześniejsze próby podejmowane przez Apple czy Microsoft nie załamały dominacji Google Maps. Tutaj nie wystarczy zaoferować tańszej usługi, musi ona też stać na wysokim poziomie, a mapy Apple krótko po swojej premierze w 2012 roku dobitnie pokazały, że to nie takie proste.

Mapy Huawei będą dostępne od października

O tym czy Huawei Map Kit będzie usługą, która jest w stanie zagrozić pozycji Google przekonamy się prawdopodobnie już w tym roku. China Daily donosi, że premiera nowej usługi ma mieć miejsce już w październiku, a początkowo mapy będą dostępne dla 150 krajów i w 40 różnych językach. To robi wrażenie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu