Huawei

Huawei może mieć lepszą nawigację niż Google, kupił mapy od TomToma

Kamil Pieczonka
Huawei może mieć lepszą nawigację niż Google, kupił mapy od TomToma
49

Huawei pomimo ocieplenia relacji między USA i Chinami w ostatnim czasie, nie zamierza już wracać do uzależnienia Androida i usług Google. Dosadnie pokazuje to ujawniona dzisiaj umowa zawarta z holenderską firmą TomTom, która jest dostawcą systemów nawigacji.

Huawei stworzy własną nawigację

TomTom w ostatnim czasie zmienił nieco swoją strukturę i całkowicie zrezygnował z produkcji i sprzedaży urządzeń do nawigacji. Zamiast tego skupił się na swojej własności intelektualnej, czyli mapach oraz systemie nawigacji. Firma oferuje swoje rozwiązania wszystkim chętnym i nie jest przy tym w żaden sposób ograniczana jak spółki w USA, które musiały zerwać współprace z klientami z Chin. Jak podaje Reuters, TomTom dzisiaj ujawnił umowę podpisaną już kilka tygodni temu z Huawei, ale nie podał żadnych dokładnych szczegółów.

Wiemy tylko, że na mocy tego porozumienia chiński producent smartfonów będzie mógł wykorzystać rozwiązania TomTom w swoich aplikacjach. To oznacza, że wkrótce Huawei zaoferuje nam własną nawigację na wzór Google Maps i myślę, że będzie w stanie przygotować nawet jeśli nie lepsze, to porównywalne rozwiązanie. Tym bardziej, że umowa dotyczy nie tyko map, ale również silnika nawigacji oraz danych o natężeniu ruchu na poszczególnych arteriach. Huawei musi ubrać to wszystko tylko w ładny i funkcjonalny interfejs.

Wszystko zatem wskazuje na to, że projekt Harmony OS będzie nadal bardzo szybko rozwijany, a w kolejnych miesiącach chiński producent zaoferuje nam szereg aplikacji, które powinny z powodzeniem zastąpić usługi oferowane przez Google. Później pozostanie tylko zachęcić deweloperów do tworzenia aplikacji i publikowania ich w App Gallery, a mając ogromną bazę użytkowników swoich telefonów, z pewnością nie są w tym bez szans. Mam wręcz wrażenie, że Huawei może być lepiej przygotowane do walki z Androidem niż swego czasu był Microsoft z Windows Mobile. Wszystko to zapowiada się bardzo ciekawie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu