Huawei

Marka Honor umiera? Huawei chce ją sprzedać. Pytanie: komu?

KR
Krzysztof Rojek
36

Według przecieków Huawei szykuje się do sprzedaży marki Honor. Czy taki ruch wyjdzie firmie na dobre?

To, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami w Huawei w ostatnich dniach zaczyna przykuwać mocno uwagę całego świata. Wydaje się bowiem, że olbrzymia chińska firma zaczyna w końcu odczuwać skutki amerykańskich restrykcji. Pomimo tego, że marka bardzo mocno chwaliła się wzrostami (głównie spowodowanymi patriotyzmem konsumentów w Chinach), nie wszystko jest tak różowej, jak życzyłby sobie tego zarząd firmy. Jedna z gałęzi firmy, odpowiedzialna za markę Honor, może nie radzić sobie zbyt dobrze.

Huawei chce sprzedać markę Honor. Kto kupi?

Informacje o tym, że Huawei chce sprzedać Honora pochodzą od osoby, która wielokrotnie pokazywała, że posiada wartościowe informacje na temat tego, co dzieje się w firmie. Ming-Chi Kuo zaznaczył, że Huawei jest już bardzo blisko sprzedaży marki innemu podmiotowi. Sama firma oczywiście wszystkiemu zaprzecza, mówiąc, że marka Honor jest niezbywalną częścią przedsiębiorstwa. Jednakże wszystkie źródła, w których został opublikowany raport Kuo zostały usunięte z sieci, co może wskazywać na to, że Huawei stara się nie dopuścić, by ta informacja wypłynęła poza struktury firmy.

Powstają dwa pytania. Pierwsze z nich brzmi: dlaczego Huawei w ogóle chce pozbywać się marki Honor? Gdybym miał zgadywać,  to najprawdopodobniejszym scenariuszem byłoby to, że zarząd widzi, że o ile Huawei radzi sobie jako brand, o tyle Honor, który celuje w niszą półkę cenową i nie ma "przełomowych" rozwiązań, pozwalających mu wyróżnić się bez usług Google, nie przyciąga tak mocno uwagi i jego utrzymywanie pociągnie cały koncern w dół. Drugie pytanie brzmi natomiast - kto miałby kupić Honora i co wchodziłoby w skład transakcji? Czy chodzi o same prawa do marki (jak w przypadku telefonów Nokii) czy o cały oddział firmy. W tym pierwszym przypadku nabywcą musiałaby być firma, która wie, jak robić smartfony i dla której Honor byłby po prostu elementem porfolio. Być może więc niedługo BBK Electronics oprócz Oneplusów, Vivo, Oppo i Realme będzie miało jeszcze jedną markę pod skrzydłami. Jeżeli jest sprzedanie całego oddziału firmy, nabywcą może być któryś z gigantów tech, który do tej pory nie produkował smartfonów, a chciałby. Tutaj może to być naprawdę każdy duży gracz - z takimi firmami jak Epic włącznie (smartfony do Fortnite?).

Co sprzedaż oznacza dla Honora?

Coż, przede wszystkim, jeżeli marka przeszłaby pod inny zarząd prawdopodobnie będzie to oznaczało zdjęcie z niej amerykański restrykcji. Dzięki temu Honor nie tylko odzyska wartość w oczach konsumentów poza Chinami, ale też finalnie będzie mógł tworzyć produkty flagowe. Do tej pory ten przywilej był zarezerwowany dla marki Huawei, podczas gdy Honor musiał "zadowolić się" średnią i niską półką.

Myślicie, że sprzedaż Honora to dobra decyzja?

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu