Huawei

Masz telefon Huawei? Dostaniesz zupełnie nowy system operacyjny

Krzysztof Rojek
Masz telefon Huawei? Dostaniesz zupełnie nowy system operacyjny
219

Jeżeli w ostatnich latach kupiłeś telefon Huawei, przyszykuj się, ponieważ firma będzie miała dla ciebie niespodziankę. W gratisie dostaniesz Harmony OS.

Huawei dwoi się i troi, żeby udowodnić światu, jak dobrze radzi sobie bez usług Google. Dlaczego tak twierdzę? Ano dlatego, że gdyby wycofał się ze sprzedaży w państwach Europy (gdzie i tak jego telefony nie są rozchwytywane przez brak GMS) i ograniczył się tylko do sprzedaży w Chinach, prawdopodobnie nie wpłynęłoby to mocno na jego kwartalne wyniki. Mógłby tam sprzedawać telefony z Androidem jak do tej pory i wszyscy byliby zadowoleni. Ale nie - marzenie firmy o podboju globu zakłada, że telefony Huawei będą dostępne na całym świecie. Jeżeli więc nie są konkurencyjne ze względu na brak usług Google, to równie dobrze można wywalić do kosza całego Androida i użyć telefonów do promocji własnego systemu operacyjnego. Najlepiej, żeby można było go wysłać na telefony które już zostały sprzedane.

Hmm... to jest dobry pomysł.

Masz telefon Huawei? Dostaniesz Hongmeng OS/Harmony OS

Według przecieków Huawei zamierza przesłać nowy system operacyjny na wybrane telefony na rynku. Jako pierwsze mają go oczywiście otrzymać nadchodzący Huawei Mate 40 z procesorem Kirin 9000. Jako kolejne system otrzymają urządzenia z Kirinem 990, czyli serie P40, Mate 30, Mate Xs, Nova 6 5G, Honor 30 i V30. Jako następne mają być urządzenia z procesorami Kirin 985, Kirin 980, Kirin 820, Kirin 810 i Kirin 710. Oznacza to, że systemu nie otrzymają urządzenia z serii Mate 10 i P 20.

Według własnych zapewnień Huawei nie zmusza nikogo do "przesiadki" na nowy system. Nie da się jednak ukryć, że wykorzystanie istniejących już na rynku urządzeń może zapewnić Huaweiowi, przynajmniej na początku, spore zainteresowanie systemem. Podobno każdy, kto otrzyma go na swój telefon będzie mógł w każdej chwili przełączyć się na Harmony OS. Ja jednak zastanawiam się nad jedną kwestią - systemy operacyjne "ważą" dziś całkiem sporo, a jak pamiętamy nowsze telefony Huawei nie posiadają rozszerzenia na karty MicroSD, a jedynie na własny standard NanoMemory. Może się więc okazać, że ważący kilka gigabajtów system dla osób z telefonami o mniejszych pojemnościach pamięci wewnętrznej będzie niedźwiedzią przysługą od Huawei.

W każdym razie - czekamy na przyszły rok, kiedy to o Harmony OS ma być wiadome coś więcej, niż tylko to, że jest.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu