Huawei

Huawei szykuje się na wojnę. HongMeng OS coraz bliżej

Jakub Szczęsny
16

Mam nadzieję, że system Huawei nie będzie nazywał się "HongMeng OS". Zakładam, że do premiery tego oprogramowania pojawi się znacznie lepsza propozycja, która będzie kojarzyła się dobrze na całym świecie. W tym momencie istnieją dowody na to, że chiński gigant bardzo mocno się zbroi i właśnie udało mu się wyprodukować milion sprzętów z tym systemem na pokładzie.

Według informacji z Rosenblatt Securities, Huawei wyprodukował już urządzenia z HongMeng OS i właśnie szykuje je do testów. Po około 7 latach rozwijania własnego systemu operacyjnego, chińska firma zmuszona została do rzucenia wszystkich sił po to, aby w październiku wystartować z nowym OS-em mobilnym. Afera związana z brakiem zaufania do Huawei ze strony amerykańskiego rządu to główny katalizator tego procesu.

Richard Yu, CEO Huawei w wywiadzie dla The China Daily stwierdził, że własny OS od Huawei będzie gotowy albo tej jesieni (październik), albo prace przedłużą się do następnej wiosny. HongMeng ma być obecny nie tylko na telefonach komórkowych, ale również na tabletach, telewizorach, urządzeniach ubieralnych i innych. W ramach jednego systemu operacyjnego, obsługiwanych ma być kilka klas sprzętów.

Ale czy rynek przyjmie trzeciego gracza?

Trudno stwierdzić jak dalej potoczy się sytuacja z HongMeng OS. Na pewno będzie to jedna z ważniejszych premier - jednak nie jestem pewien, czy rynek przyjmie trzeciego gracza. Na dobrą sprawę w ogóle go nie potrzebuje. W dalszym ciągu mam nadzieję, że Huawei oraz USA (a raczej Chiny i USA) dogadają się między sobą: największe szkody w tym sporze poza chińskim gigantem ponoszą jak zwykle konsumenci. A to oni zdecydowali o tym, że Huawei jest w tym momencie bardzo istotnym producentem smartfonów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu