Mobile

HTC zbuduje smartfona dla Facebooka. Pozwoli to tajwańskiej firmie wrócić do gry?

KM
Kamil Mizera
8

O tym, że Facebook zamierza wypuścić na rynek własnego smarfona słychać od kilku dobrych miesięcy. Wiele wskazywało na to, że telefon od Zuckerberga mógłby pojawić się jeszcze w tym roku, co byłoby o tyle logiczne, że większość firm stara się zaplanować premiery swoich urządzeń tuż przed okresem świ...

O tym, że Facebook zamierza wypuścić na rynek własnego smarfona słychać od kilku dobrych miesięcy. Wiele wskazywało na to, że telefon od Zuckerberga mógłby pojawić się jeszcze w tym roku, co byłoby o tyle logiczne, że większość firm stara się zaplanować premiery swoich urządzeń tuż przed okresem świątecznej zakupowej gorączki. Nie wiadomo też do końca, kto miałby się podjąć wyprodukowania facebookfona.  Wygląda jednak, że nie mamy co liczyć na ten telefon pod choinką. Ostatnie doniesienia rzucają nieco więcej światła na czas premiery i producenta.

Według źródeł Bloomberga smarfona od Facebooka możemy spodziewać się w połowie przyszłego roku, a wyprodukuje go… HTC. Zgodnie z doniesieniami, premiera pierwotnie była planowana na koniec tego roku, ale HTC potrzebuje więcej czasu, gdyż zaangażowany jest w inne projekty. Nie wiadomo również, na jakim systemie miałby działać facebookfon, choć bardzo prawdopodobne, że serwis Zuckerberga pójdzie śladami Amazonu i po prostu maksymalnie zmodyfikuje Androida. Na pewno byłoby to tańsze, niż tworzenie własnego systemu, a Windows Phone’a bym się na tym urządzeniu nie spodziewał.

Nie wiem, jak Wam, ale dla mnie pomysł tworzenia smartfona przez Facebooka wydaje się mało sensowny. Oczywiście jestem w stanie zrozumieć, że Facebook chce wykorzystać bazę około 900 milionów swoich użytkowników i to właśnie do nich będzie skierowane to urządzenia oraz marzy mu się uniezależnienie od konkurencyjnych platform, jednak naprawdę zastanawiam się, ile osób byłoby

gotowe kupować telefon tylko dlatego, że jest maksymalnie zintegrowany z jakimś serwisem społecznościowym. Dla mnie takie urządzenie byłoby tylko gadgetem dla prawdziwych power userów.

Nie oznacza to, że smartfon od Facebooka nie odniesienie sukcesu, na razie za wcześnie, aby coś w tej kwestii wyrokować. Warto również zastanowić się nad wyborem producenta ewentualnego telefonu. Dla HTC, jeżeli smartfon odniesie sukces, ta współpraca może okazać się bardzo korzystna. Firma obecnie ma spore kłopoty z wypromowaniem własnych urządzeń i coraz bardziej oddala się od liderów rynku. Ostatni flagowy smartfon od HTC nie cieszy się tak dużym powodzeniem, jak Samsung Galaxy S 3, mimo, że między tymi urządzeniami nie ma aż tak wielu różnic.  Wspólny projekt z Facebookiem może firmie tej pomóc w ponownym zaistnieniu w świadomości konsumentów.

Oczywiście, na razie wszystko to są spekulacje, ale wprowadzenie przez Facebooka własnego telefonu wydaje się prawie pewne. Wystarczy spojrzeć na to, jakiego podziału dokonał serwis w kwestii swoich aplikacji mobilnych. Jest osobny komunikator, osobna kamera, osobny manager stron. Tylko czy w przypadku, kiedy najpopularniejsze systemy operacyjne zaczynają głęboko integrować się z Facebookiem jest miejsce dla smartfona od Zukerberga?

 Fota, fota

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FacebookMobileHTC