8

HTC przejmuje S3 Graphics za 300 milionów dolarów – co to oznacza dla rynku mobilnego?

Jeden z największych producentów telefonów z Androidem – HTC – poinformował niedawno, że przejmuje S3 Graphics za 300 milionów dolarów. Po co HTC producent układów graficznych do komputerów PC, obecna własność VIA? Producent smartfonów nie ma z pewnością zamiaru wchodzić na rynek komputerów osobistych. Przejęcie S3 Graphics związane jest przede wszystkim z patentami, które firma […]

Jeden z największych producentów telefonów z Androidem – HTC – poinformował niedawno, że przejmuje S3 Graphics za 300 milionów dolarów. Po co HTC producent układów graficznych do komputerów PC, obecna własność VIA? Producent smartfonów nie ma z pewnością zamiaru wchodzić na rynek komputerów osobistych. Przejęcie S3 Graphics związane jest przede wszystkim z patentami, które firma ta posiada – za 300 milionów dolarów HTC wchodzi w posiadanie aż 256 patentów własności intelektualnej, między innymi techniki kompresji tekstur S3 Texture Compression.

HTC zapłaci firmie VIA 147 milionów dolarów, a pozostałą kwotę otrzyma WTI. Dzięki tej inwestycji HTC wejdzie w posiadanie nie tylko teamu S3 Graphics, wartości intelektualnych tej firmy, ale także know-how w kwestii budowy wydajnych i energooszczędnych układów graficznych, w czym przejmowana firma jest mistrzem. Sama transakcja zostanie zakończona najprawdopodobniej pod koniec tego roku.

Dużo technicznych terminów, ale co to oznacza dla rynku konsumenckiego? HTC nie zdradza swoich planów związanych z przejętą firmą, ale z pewnością będzie próbowało wykorzystać know-how S3 Graphics przy budowie swoich tabletów i smartfonów, tworząc urządzenia bazujące na ARM, ale wzbogacane nowymi układami graficznymi, które pomogą osiągnąć lepszą wydajność przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii, co w przypadku urządzeń mobilnych ma dość kluczowe znaczenie.

Jestem na tak.