Moje przemyślenia

HTC pozazdrościł iCloud od Apple - Deal z Dropboxem

GU
Grzegorz Ułan
17

Apple wraz z prezentacją nowej wersji mobilnej systemu iOS5 udostępnił jednocześnie użytkownikom, swoją nową usługę iCloud z 5GB przestrzeni w chmurze do wykorzystania za darmo. Dzięki tej usłudze możemy przechowywać, edytować i udostępniać wszystkie swoje dane z urządzeń z systemem iOS5 i Mac OS X...

Apple wraz z prezentacją nowej wersji mobilnej systemu iOS5 udostępnił jednocześnie użytkownikom, swoją nową usługę iCloud z 5GB przestrzeni w chmurze do wykorzystania za darmo. Dzięki tej usłudze możemy przechowywać, edytować i udostępniać wszystkie swoje dane z urządzeń z systemem iOS5 i Mac OS X Lion, takie jak dokumenty, muzykę, zdjęcia czy też pocztę email i kontakty. Należało się spodziewać, iż krok ten nie pozostanie bez odzewu wśród innych producentów.

Jako pierwszy z podobną ofertą wyszedł HTC. Na swoim profilu na Twitterze i Facebooku poinformował o umowie z Dropboxem. Wybór jak najbardziej zasadny i do przewidzenia. Dropbox to w tej chwili najpopularniejsza usługa dysku sieciowego, dostępna na prawie wszystkie możliwe systemy mobilne jak i desktopowe. Teraz każdy nowy model HTC z Androidem na pokładzie oraz z nakładką HTC Sense w wersji 3.5 będzie sprzedawany z preinstalowaną aplikacją Dropbox i jak łatwo się domyśleć, z 5GB miejsca do wykorzystania na nasze dane.

Natywnie dostępna aplikacja Dropboxa w połączeniu z HTC Sense, jak przypuszczam, umożliwi większy wachlarz możliwości do wykorzystania tego dysku sieciowego niż w opcji dostępnej dla wszystkich.

Obecnie, w ogólnodostępnej wersji bezpłatnej, Dropbox umożliwia korzystanie z dysku o pojemności 2GB. Podobnie jak iCloud, którego pojemność można zwiększyć za roczną opłatą - 10GB/20$, 20GB/40$, 50GB/100$, również i Dropbox umożliwia większy dysk za podobną opłatą - 50GB/99$ oraz 100GB/199$.

Trudno jednak porównywać te dwie usługi. Funkcjonalność, zasady korzystania z tych dwóch dysków sieciowych różnią się diametralnie. Korzystając z iCloud, korzystamy z danych tam udostępnionych tak samo na każdym urządzeniu. Dropbox to tylko taki schowek. Wprawdzie można tam edytować, przeglądać nasze dokumenty czy zdjęcia, słuchać muzyki przechowywanej w chmurze, jednak z koniecznością wykorzystania do tego kilku zewnętrznych aplikacji, często innych na każdym z urządzeń na którym mamy zainstalowaną tą aplikację.

Pozostaje mieć nadzieję, iż HTC tak zintegruje Dropboxa ze swoimi urządzeniami, iż korzystanie z niego będzie intuicyjne i bezproblemowe, tak, że użytkownik nawet nie odczuje, że korzysta z zewnętrznej aplikacji to przechowywania swoich plików w chmurze. Umożliwiając tym samym synchronizację swoich danych z każdym swoim urządzeniem, zarówno mobilnym jak i stacjonarnym.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleDropboxHTCicloud