Moje przemyślenia

HTC Flyer - 7-calowy tablet z Androidem 2.4

10

Pogłoski o tablecie HTC obecne były w sieci od dłuższego czasu. HTC jako czołowy gracz „androidowej fali” nie mógł zostać w tyle, za producentami, którzy już pokazali, bądź dopiero pokażą swoje tablety z systemem Google. Tajwański gigant wybrał jednak zupełnie inną strategię obecności na rynku. Poku...

Pogłoski o tablecie HTC obecne były w sieci od dłuższego czasu. HTC jako czołowy gracz „androidowej fali” nie mógł zostać w tyle, za producentami, którzy już pokazali, bądź dopiero pokażą swoje tablety z systemem Google. Tajwański gigant wybrał jednak zupełnie inną strategię obecności na rynku. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że HTC Flyer jest dowodem na rozłam jaki powstał na linii HTC-Qualcomm-Google.

Dlaczego tak uważam? Jak większość z Was wie i zapewne pamięta, HTC było pierwszym producentem smartphone'ów Androidem. Wspólnie z Google, w 2008 roku, obie firmy zaprezentowały telefon HTC G1/HTC Dream. Telefon ten napędzany był układem Qualcomm MSM7201A, który wspólnie ze wspomnianym smartphone'em, przez pewien czas stanowił platformę referencyjną dla produktów opartych na Androidzie.

Wraz z rozwojem technologi, MSM7201A zastąpiony został przez układ Snapdragon oraz telefon Nexus One (również jako platforma referencyjna). Można było więc spodziewać się, że kolejny referencyjny smartphone będzie również dziełem tandemu HTC-Qualcomm.

Google postanowiło jednak zaprzyjaźnić się bliżej z NVIDIA i wykorzystać stworzony przez nią układ Tegra 2 jako platformę referencyjną dla trzeciej generacji urządzeń z Androidem.

W tej sytuacji, HTC zostało poniekąd na lodzie. Qualcomm prawdopodobnie nie ma jeszcze kompletnego lub zadowalającego portu Androida 3.0. Z kolei HTC, ze względu na wieloletnią współpracę Qualcomm, nie może wyprodukować urządzenia w oparciu o układy innego producenta (żeby nie naruszyć dobrego układu). Poza tym, tajwańskiemu gigantowi zależy na integracji interfejsu Sense we wszystkich swoich produktach.

Powyższe przyczyny doprowadziły do sytuacji, w której HTC postanowiło wyskoczyć z pociągu o nazwie „Android 3.0 - Honeycomb”. Stworzony przez Tajwańczyków tablet HTC Flyer, pracować będzie pod kontrolą Androida 2.4 (tak, tak. mamy już kolejną wersję systemu). Urządzenie zobaczyć możecie na poniższym wideo.

Tablet posiada 7-calowy, dotykowy ekran o rozdzielczości 1024x600. HTC do zestawu dołącza specjalny stylus, który współpracuje z ekranami pojemnościowymi. Całość napędzana jest jedno-rdzeniowym układem Snapdragon o prędkości 1,5 Ghz, posiada 1 GB pamięci RAM, 32 GB pamięci flash, aparat 5 mpix i frontową kamerę 1,3 mpix oraz pracuje pod kontrolą wspomnianego już Androida 2.4 z nakładką Sense.

Chociaż po historii z HTC Magic zarzekałem się, że nigdy nie kupię już produktów HTC to muszę przyznać, że Flyer bardzo mi się podoba. Aktualnie jest to chyba najciekawszy, androidowy tablet jaki ostatnio widziałem. Dlaczego? Wiele razy wspomniałem, że iPad (9,7 cali) jest dla mnie za duży. W obecnych na rynku tabletach brakuje mi również możliwości obsługi stylusem. Co prawda, mam możliwość zakupu specjalnego stylusa współpracującego z pojemnościowym ekranem, ale nie są to najlepsze rozwiązania. Flyer spełnia natomiast moje wymagania, a przy tym jest lekki, posiada znany mi interfejs Sense oraz jest po prostu ładny;)

Nie spodziewam się jednak, żeby Flyer liczyć mógł na jakąkolwiek aktualizację oprogramowania w przyszłości. Android 2.4 będzie zapewne ostatnim systemem z serii 2.X. HTC raczej nie zaktualizuje systemu do wersji 3.0. Szybciej zobaczymy kolejny tablet HTC z nowym systemem.

Choć według mnie HTC Flyer jest bardzo ciekawym produktem to nie wróżę mu przebojowej kariery. HTC bada rynek i stara się odpowiedzieć na pytanie: czy jesteśmy w stanie przeżyć bez Androida 3.0 i zachować interfejs Sense? Według mnie, odpowiedź będzie negatywna.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AndroidTabletHTC