HTC Desire 19 Plus to nowa propozycja Tajwańczyków, która ma królować na średniej półce. Czy firma jeszcze wie, jak się robi porządne smartfony w atrakcyjnych cenach?
Dane techniczne HTC Desire 19 Plus
- 6,2-calowy ekran IPS TFT LCD o rozdzielczości HD+ (1520 x 720 pikseli),
- Mediatek Helio P35 - 8 x ARM Cortex A53 2,3 GHz, grafika PowerVR GE8320,
- Android 9 Pie z Sense,
- 4 GB RAM,
- 64 GB pamięci wbudowanej,
- slot kart microSD,
- dual SIM standby,
- LTE,
- WiFi 802.11 ac,
- Bluetooth 5,
- NFC,
- GPS,
- bateria 3850 mAh,
- aparat główny: 13 Mpix z f/1.85, 8 Mpix z szerokokątnym obiektywem 120 stopni i f/2.4 oraz 5 Mpix z f/2.2,
- przednia kamerka 16 Mpix z f/2.0,
- wymiary: 156,2 x 74,8 x 8,5 mm,
- waga: 170 gramów.
Cena w oficjalnej dystrybucji w momencie publikacji recenzji: 799 złotych.
Wygląd, wykonanie
HTC Desire 19 Plus wygląda naprawdę przyjemnie. Z tyłu mamy efektowny wygląd klapki, a całość może się podobać. Trzeba jednak przyznać, że Tajwańczycy bardziej postawili tu na przystosowanie telefonu pod młodsze osoby. Niestety, ramki wokół ekranu są moim zdaniem dosyć duże i do tego wystają aparaty z tyłu.
Do wykonania obudowy użyto tworzywo sztuczne. Zastosowany plastik jest naprawdę bardzo wysokiej jakości i pod tym względem sprzęt nie ma czego się wstydzić. Na pochwałę zasługuje również to, że telefon przyjemnie leży w dłoni, choć trudno obsługiwać go jedną dłonią. Urządzenie może pochwalić się wyposażeniem w złącze USB typu C i słuchawkowe 3,5 mm.
Wyświetlacz
HTC Desire 19 Plus oferuje 6,2-calowy ekran. Taka wielkość panelu przekłada się na naprawdę komfortową obsługę sprzętu, choć z drugiej strony trudno mówić tu o wygodnej obsłudze go jedną dłonią. Niestety, ma on rozdzielczość HD+. Z jednej strony przekłada się to na wyższą wydajność w grach, ale z drugiej ostrość obrazu jest daleka od idealnej.
Sama matryca została wykonana w technologii IPS TFT LCD. Oferuje on całkiem przyjemne odwzorowanie barw dla oka, szerokie kąty widzenia i zdecydowanie przeciętną czerń. Pod tym względem oczekiwałem znacznie więcej. Widoczność w pełnym słońcu nie pozostawia wiele do życzenia. Jasność maksymalna dochodzi do około 500 nitów i moim zdaniem jest wystarczająca. Na pochwałę zasługuje świetna czułość na dotyk.
Wydajność, działanie
HTC Desire 19 Plus korzysta z dosyć zaskakującego układu. Mianowicie napędza go ośmiordzeniowy Mediatek Helio P35 z ośmioma rdzeniami ARM Cortex A53 i słabą grafiką IMG GE8320. Do kompletu mamy 4 GB RAM, więc to zapowiada, że producent w miarę się postarał.
W grach smartfon pokazuje, że raczej jest budżetowcem. W prostsze gry pogramy bez najmniejszego problemu, ale już bardziej wydajne powodują, że telefon nie radzi sobie z nimi i do tego dosyć się nagrzewa. Zdecydowanie nie jest to propozycja dla graczy.
Benchmarki:
Antutu: 86320
Geekbench 4.4
Single-Core: 859
Multi-Core: 3905
3D Mark
Sling Shot Extreme (OpenGL ES 3.1): 1104
HTC Desire 19 Plus broni się jednak stabilnością pracy na co dzień. Nie jest to demon wydajności, jednak odwdzięcza się stabilnym i płynnym działaniem. W swojej klasie absolutnie nie ma czego się wstydzić. Gorzej wypada dosyć ograniczona wielozadaniowość i na nic zdają się tu 4 GB pamięci operacyjnej.
Z 64 GB pamięci wbudowanej do wykorzystania zostaje nam około 54 GB. Nie zabrakło również slotu kart microSD.
Oprogramowanie
Obecnie urządzenie działa pod kontrolą Androida 9 Pie z Sense UI. Jest to wystarczająco praktyczne połączenie, choć należy w tym miejscu dodać, że całość nie prezentuje się szczególnie nowocześnie i moim zdaniem HTC mogło dopieścić bardziej wygląd interfejsu. Na plus oceniam spore możliwości personalizacji wyglądu oprogramowania oraz brak zbędnych funkcji czy aplikacji.
Zabezpieczenia biometryczne
HTC Desire 19 Plus oferuje tu skaner linii papilarnych na pleckach, który działa szybko i bardzo precyzyjnie. Uzupełnia go system rozpoznawania twarzy. Cóż, jako uzupełnienie dla czytnika nie zawodzi, ale zdecydowanie nie zapewnia odpowiedniej szybkości, ani tym bardziej skuteczności przy słabszych warunkach oświetleniowych.
Zaplecze telekomunikacyjne
HTC Desire 19 Plus sporo nadrabia tym, że został wyposażony we wszystkie potrzebne moduły. Mamy tu dual SIM standby, LTE, Bluetooth 5, GPS czy NFC (sic!). Z tego też powodu sporo osób może się nim zainteresować. Sama lokalizacja odbywa się całkiem sprawnie, choć widać, że w przypadku pieszej nawigacji urządzenie nie zapewnia wystarczającej dokładności. Jakość rozmów stoi na niezłym poziomie, choć głośnik nie zapewnia szczególnie przyjemnego brzmienia.
Jakość dźwięku
Sprzęt może pochwalić się pojedynczym głośnikiem multimedialnym na dolnej krawędzi. Nie brzmi wyśmienicie i zdecydowanie łatwo usłyszeć, że mamy tu do czynienia z budżetowym sprzętem. Do YouTube czy gier sprawdzi się jednak w sam raz. Na słuchawkach na szczęście HTC Desire 19 Plus poprawia się i pokazuje, że jednak jest prawdziwym HTC, choć do jakości audio z flagowców bardzo daleko.
Aparat
HTC Desire 19 Plus jest reklamowany jako świetny smartfon do zdjęć, ponieważ ma trzy aparaty. Niestety, za tym hasłem niewiele idzie w praktyce, ale do tego jeszcze wrócimy. Mamy z tyłu: 13 Mpix z f/1.85, 8 Mpix z szerokokątnym obiektywem 120 stopni i f/2.4 oraz 5 Mpix z f/2.2; z przodu natomiast kamerkę 16 Mpix z f/2.0.
Telefon oferuje bardzo przejrzystą i prostą w obsłudze aplikację do aparatu. Zdecydowanie niczego tu nie brakuje i pojawił się, m.in. tryb manualny czy bokeh, choć akurat ten drugi nie powala swoją skutecznością.
Zdjęcia wykonywane HTC Desire 19 Plus potrafią pozytywnie zaskoczyć w dzień. W nocy natomiast jest koszmarnie i pod tym względem producent bardzo zawiódł. Dużo lepiej prezentują się autoportrety, choć tu również po zmroku trudno o ładną fotografię.
Bateria
HTC Desire 19 Plus korzysta z dosyć sporej baterii o pojemności 3750 mAh. Zapewnia ona satysfakcjonujące czasy pracy, które wahają się od 4,5 godziny przy używaniu LTE do 6,5 przy WiFi. Ładowanie ładowarką z zestawu zajmuje około dwie godziny, więc pod tym względem bez rewelacji.
Podsumowanie
HTC Desire 19 Plus to niewątpliwie specyficzny smartfon. Szczególnie cena startowa wynosząca 1299 złotych była tragiczną decyzją, ale na szczęście teraz można go kupić za 799 złotych. W tej kwocie telefon jeszcze się broni. Mimo wszystko trudno go szczególnie komukolwiek polecić. Zawiodły tu potrójny aparat główny czy wydajność w grach. HTC chciało stworzyć budżetowca z elementami ze średniaka i efekty nie są najlepsze.
Na pewno warto go rozważyć, jeżeli szuka się czegoś z NFC w cenie do 800 złotych, natomiast w innym przypadku lepiej poszukać innych smartfonów. Myślę, że cena Desire 19 Plus jeszcze spadnie i jeżeli osiągnie poziom około 600 - 650 złotych, telefon ten stanie świetną propozycją.
Alternatywy dla HTC Desire 19 Plus:
- Asus Zenfone 4 - starszy model, który nadal broni się bardzo dobrą jakością wykonywanych zdjęć,
- Motorola Moto G7 Power - ciekawa propozycja z baterią 5000 mAh i czystym Androidem,
- Redmi Note 7 - wydajniejszy model ze Snapdragonem 660 i 6,3-calowym ekranem Full HD+.
Zobacz też: Jaki smartfon do 1000 złotych?
Zalety:
- wygląd,
- stabilne działanie,
- praktyczne oprogramowanie,
- pełne wyposażenie telekomunikacyjne, w tym NFC,
- dobry czas pracy.
Wady:
- wydajność w grach,
- przeciętna jakość zdjęć z aparatu głównego,
- jakość dźwięku,
- jedynie plastikowa obudowa.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu