Świat

HP kupiło Palm za 1,2 miliarda dolarów!

Grzegorz Marczak
HP kupiło Palm za 1,2 miliarda dolarów!
9

HP w oficjalnym komunikacie ogłosiło zakup firmy Palm za 1,2 miliarda dolarów! Wydaje mi się, że ta kwota transakcji powinna zadowolić zarówno zarząd Palm jak i udziałowców ponieważ ostatnio firma ta nie miała dobrej passy. Nowo wprowadzone produkty takie jak smartfony Pre i Pixi sprzedawały się w z...

HP w oficjalnym komunikacie ogłosiło zakup firmy Palm za 1,2 miliarda dolarów! Wydaje mi się, że ta kwota transakcji powinna zadowolić zarówno zarząd Palm jak i udziałowców ponieważ ostatnio firma ta nie miała dobrej passy. Nowo wprowadzone produkty takie jak smartfony Pre i Pixi sprzedawały się w zeszłym roku bardzo słabo (ok miliona sprzedanych sztuk) i raczej na pewno nie osiągały zakładanych celów sprzedażowych. Palmowi nie udało się też zainteresować społeczności developerów swoją platformą WebOs - aplikacji zewnętrznych powstało tak naprawdę bardzo niewiele a cały ekosystem (którego chyba nie udało się tak naprawdę zbudować) pozostał w cieniu Apple i app store.

Co z Palmem planuje zrobić HP? Z komunikatu można wywnioskować, że system WebOs będzie nadal rozwijany przez HP i ma być wykorzystany w nowych urządzeniach mobilnych tej firmy. Z pewnością Palm ma doświadczenie w tworzeniu tego typu systemów oraz jako weteran na rynku posiada na pewno kilka ciekawych patentów które przejmuje HP. Możemy więc spodziewać się, że przynajmniej kilka urządzeń HP "urwie się" z pod dominacji mobilnych windowsów i zobaczymy na nich system Palma. Naprawdę ciekawie zrobiłoby się jednak wtedy kiedy HP spróbowałoby posadzić WebOs na jakimś tablecie.

Palm’s innovative operating system provides an ideal platform to expand HP’s mobility strategy and create a unique HP experience spanning multiple mobile connected devices,” said Todd Bradley, executive vice president, Personal Systems Group, HP. “And, Palm possesses significant IP assets and has a highly skilled team. The smartphone market is large, profitable and rapidly growing, and companies that can provide an integrated device and experience command a higher share. Advances in mobility are offering significant opportunities, and HP intends to be a leader in this market.

Czy za kilka lat o marce Palm będziemy pamiętać po tym przejęciu tego nie jestem pewien. Natomiast mi zawsze palm będzie kojarzył się z pierwszym urządzeniem przenośnym jakie sobie kupiłem (taki notes elektroniczny - nie pamiętam jak się to w tamtych czasach nazywało). Był to Palm IIIc, którego kupiłem chyba niedługo po premierze. Różnicą między nim a poprzednimi wersjami było kolorowy wyświetlacz, a symbolem Palma w tamtym okresie był moim zdaniem świetny Palm OS. Pamiętam też, że w tamtych czasach kiedy próbowano połączyć takie notesy elektroniczne z funkcją telefonu to bardzo wielu komentatorów branży IT uważało, że jest to zły kierunek :)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

ApplehppalmWebOs