Recenzja

Recenzja Honor View 10. Model dla ludzi z dużymi (głębokimi?) kieszeniami

Albert Lewandowski
Recenzja Honor View 10. Model dla ludzi z dużymi (głębokimi?) kieszeniami
4

Honor View 10 promowany jest jako doskonałe rozwiązanie dla osób wymagających. Łączy w sobie wysoką funkcjonalność oraz doskonałą jakość wykonania. W tej klasie cenowej, Honor View 10 to doskonały wybór, w którym wskazać można zdecydowanie więcej zalet niż wad. Ciekawi szczegółów?

Dane techniczne Honor View 10:

  • 5,99-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości Full HD+ i proporcjach 18:9 (2160 x 1080 pikseli),
  • Kirin 970 (4 x ARM Cortex A73 2,3 GHz i 4 x ARM Cortex A53 1,8 GHz) z ARM Mali G72MP12,
  • 6 GB RAM,
  • 128 GB pamięci wbudowanej (do dyspozycji ok. 115 GB),
  • Android 8.0Oreo z EMUI 8.0,
  • GPS, Glonass, Beidou,
  • dual SIM LTE,
  • LTE,
  • Bluetooth 4.2,
  • NFC,
  • port irda,
  • złącze USB typu C,
  • audio jack 3,5 mm,
  • aparat główny: 16 Mpix, matryca RGB, przysłona f/1.8 + 20 Mpix, matryca monochromatyczna, przysłona f/1.8,
  • kamerka przednia 13 Mpix,
  • bateria 3750 mAh z szybkim ładowaniem,
  • wymiary: 157 x 74,98 x 6,97 mm,
  • waga: 172 g.

Współczynnik SAR:

  • dla głowy: 0,77 W/kg,
  • dla ciała: 0,99 W/kg.

Wygląd, wykonanie

Honor View 10 wygląda zwyczajnie. Szczerze mówiąc, ten telefon jest wyjątkowo neutralny i przypomina nawet z przodu niektóre starsze Samsungi Galaxy - dosłownie wieje tu nudą. Trudno jednak uznać tę zachowawczość w stylistyce za poważną wadę. Ot, taka już cecha tego urządzenia i z pewnością wiele osób uzna to nawet za zaletę. Szkoda tylko, że dwa oczka aparatów wystają ponad obudowę.

Do wykonania smartfona użyto aluminium. Moim zdaniem ten materiał jest zdecydowanie bardziej praktyczny od szkła, aczkolwiek wygląda nieco gorzej. W zamian otrzymujemy niepalcującą się bryłę. W kwestii jakości wykonania nie ma na co narzekać. Całość została wykonana bardzo starannie i pod tym względem smartfon Honor View 10 zasługuje na miano absolutnego flagowca.

W dłoni leży nieźle, aczkolwiek odczuwalne są jego spore wymiary. Zdecydowanie nie każdy będzie w stanie obsłużyć ten sprzęt jedną dłonią, a sytuacji nie ułatwia nieco śliska metalowa powierzchnia z tyłu. Nie brakuje tu złącza słuchawkowego oraz slotu na dwie karty nanoSIM albo nanoSIM i microSD. Pamiętajmy, że karty pamięci nie są obsługiwane w m.in. nowych P20 i P20 Pro. Na plus jasno świecąca dioda powiadomień.

Wyświetlacz

Ekran ma przekątną 5,99 cala. Do kompletu dodano rozdzielczość Full HD+, czyli 2160 x 1080 pikseli, w formacie 18:9, który obecnie szczyci się ogromną popularnością i widać, że w jego kierunku zmierza cały rynek. Ostrość obrazu jest znakomita. Za wyjątkiem zastosowań w okularach wirtualnej rzeczywistości, nie odczujemy tu braku QHD+, a nawet docenimy korzyści z tego wynikające, jak np. dłuższy czas pracy.

Zastosowana matryca IPS TFT LCD wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami. Maksymalnie może świecić z jasnością 510 lumenów, co oznacza bezproblemową widoczność na dworze w pełnym słońcu. Minimalnie natomiast osiąga 1 nit. Nasycenie kolorów możemy sami zmieniać w ustawieniach i najbardziej naturalne barwy ujrzymy po włączeniu trybu Ciepłe. W standardowym biel wydaje się być nieco zanieczyszczona. Ogółem przyjemnie się na nim ogląda zdjęcia czy filmy, a do tego oferuje wystarczająco głęboką czerń oraz wysoką czułość na dotyk.

Wydajność, działanie

Smartfon Honor View 10 jest napędzany przez układ Kirin 970. Składa się on z ośmiu rdzeni: 4 x ARM Cortex A73 2,3 GHz i 4 x ARM Cortex A53 1,8 GHz; oraz grafiki ARM Mali G72MP12, a do kompletu zastosowano tu specjalny NPU dla sztucznej inteligencji. Sumując to z 6 GB RAM i 128 GB pamięci wbudowanej, mamy prawdziwego demona szybkości, któremu niestraszne będzie jakiekolwiek zadanie.

W grach smartfon radzi sobie wyśmienicie. Nie ma tytułu w Sklepie Play, który nie działałby tu na najwyższych ustawieniach graficznych, a nawet dłuższa rozgrywka nie wpływa na spadek szybkości. Muszę jednak zaznaczyć, że wówczas telefon zdecydowanie się nagrzewa.

Benchmarki:

Antutu: 211183
Geekbench
Single-Core: 1909
Multi-Core: 6523
RenderScript: 8641
CPU Prime Benchmark: 18807
3D Mark
Sling Shot: 3355
Sling Shot Extreme (OpenGL ES 3.1 / Vulkan): 2942 / 2491

W codziennym użytkowaniu Honor View 10 to po prostu przepiękny towarzysz. Wszystko uruchamia się szybko, płynnie, animacje gładko się wyświetlają, a wielozadaniowość zachwyca (jak na model z EMUI), ponieważ w tle możemy zostawić na spokojnie 6, 7 aplikacji. Naprawdę, przez cały okres testów ten smartfon ani raz nie zlagował. Trudno byłoby mi jednak ukryć zdziwienie, gdyby przy tak mocnej konfiguracji coś jeszcze by niedomagało.

Na nasze dane mamy 128 GB pamięci wbudowanej. Do naszej dyspozycji zostaje wolne ok. 115, więc aż chciałoby się napisać: hulaj dusza, piekła nie ma. Wisienką na torcie pozostaje wsparcie dla kart microSD, choć jedynie w slocie hybrydowym.

Test pamięci wbudowanej AndroBench:

– sekwencyjny odczyt danych – 827,98 MB/s,
– sekwencyjny zapis danych – 194,94 MB/s,
– losowy odczyt danych – 152,74 MB/s,
– losowy zapis danych – 160,55 MB/s.

Oprogramowanie

Urządzenie działa pod kontrolą Androida 8.0 Oreo z nakładką EMUI 8.0. Duet ten spotkamy w ogromnej liczbie smartfonów i tutaj wygląda on dokładnie tak samo. Wciąż otrzymujemy bogaty zestaw opcji personalizacji oraz funkcji dodatkowych, które po prostu działają i się przydają. Niestety, temu wszystkiemu towarzyszy dużo preinstalowanych programów, szczególnie prostych gier. Na szczęście można je samemu odinstalować, więc szkoda nawet czasu na ich opisywanie. Z ciekawszych warto wspomnieć o Translator, opracowanym razem z Microsoft, Honor, skrócie do strony producenta, i przeglądarce Firefox oprócz Google Chrome. Warto wspomnieć, że czytnik może też pełnić rolę klawisza nawigacyjnego. Mnie osobiście przekonał jednak port podczerwieni, pozwalający sterować sprzętem RTV.

Oto wszystkie dostępne tu funkcje:

  • Ochrona wzroku – filtr światła niebieskiego,
  • Styl ekranu głównego – standardowy lub uprszczony,
  • Tryb ekranu – wielkość interfejsu,
  • Rozdzielczość ekranu – HD+ lub Full HD+ albo automatycznie dostosowująca się,
  • Czyszczenie pamięci,
  • Odblokowywanie za pomocą twarzy,
  • Przestrzeń prywatna,
  • Sejf plików,
  • Blokada aplikacji,
  • Obsługa jedną ręką,
  • Sterowanie ruchem – odwróć, aby wyciszyć; podnieś, żeby ściszyć dzwonek; przyłóż do ucha, aby odebrać; zrzut ekranu trzema palcami,
  • Kontrola głosowa – niedostępna w języku polskim,
  • Zaplanowane włączanie i wyłączanie,
  • Przycisk wiszący,
  • Pasek nawigacji.

Skaner linii papilarnych

Honor View 10 został wyposażony w skaner linii papilarnych pod ekranem. Reaguje on przy wygaszonym wyświetlaczu, zachwyca swoją precyzją oraz szybkością - perfekcja! Dodatkowo mamy możliwość odblokowywania twarzą. Funkcja ta działa dobrze w dzień, natomiast w nocy widać brak dopracowania oraz oparcie jej o przednią kamerkę. Aktualnie to uzupełnienie dla czytnika, niż alternatywa.

 

Zaplecze telekomunikacyjne

Testowany telefon wyposażony jest w LTE, GPS i Glonass, Bluetooth 4.2 (dlaczego nie 5.0?), WiFi oraz NFC, a także dual SIM 4G. Bardzo pochwalam wsparcie dla LTE na obu kartach jednocześnie. Sama jakość rozmów była świetna, a działanie poszczególnych modułów na medal.

Jakość dźwięku

Honor View 10 oferuje tylko pojedynczy głośnik multimedialny. Nie jest idealny, ale w gruncie rzeczy brzmi po prostu zadowalająco i nic nie można mu odmówić pod względem głośności maksymalnej. Na słuchawkach telefon również radzi sobie bardzo dobrze. Byłem zdziwiony, że ten model wypada lepiej od niektórych klasowych rywali - czysty dźwięk i spora moc na wyjściu to odpowiednie połączenie.

Aparat

Urządzenie zostało wyposażone w przednią kamerkę 13 Mpix oraz podwójny aparat główny: monochromatyczny sensor 20 Mpix i matrycę RGB 16 Mpix, obydwa z przysłonami f/1.8 oraz uzupełnione diodą doświetlającą. Aplikacja do aparatu szczególnie się nie wyróżnia, jest prosta w obsłudze oraz oferuje przydatne tryby, takie jak Obiektyw AR, HDR, rozbudowany tryb profesjonalny, tryb artystyczny czy malowanie światłem. Nie brakuje tu również trybu małej przysłony, trybu portretowego oraz sztucznej inteligencji, dobierającej ustawienia pod konkretną scenę. Niestety, SI zdaje się wymagać jeszcze sporo dopracowania, bo często ustawia zbyt mocny kontrast i nasycenie barw, jednak tu problem jest mniej widoczny niż w nowszych Huawei P20 i P20 Pro.

Aparat działa szybko. Świetnie wypada autofokus i czas wykonywania kolejnych zdjęć - pod tym względem klikamy spust migawki i mamy zdjęcie. Nieźle prezentuje się tryb portretowy. Brakuje mu opcji dostępnych w nowszych flagowcach, ale przynajmniej bezproblemowo rozmazuje tło za fotografowaną osobą. Same fotografie wyglądają bardzo dobrze. Po zmroku sytuacja się pogarsza, ale zawsze możemy skorzystać z manualnych opcji albo trybu nocnego. O dziwo, znakomicie prezentują się selfie. Szkoda, że tego samego nie jestem w stanie powiedzieć o jakości filmów, niezależnie czy tych nagrywanych w Full HD czy Ultra HD. Stabilizacja działa umiarkowanie, a prezentują się same w sobie po prostu OK. Po topowym urządzeniu oczekuje się więcej.

Bateria

W aluminiowym wnętrzu pojawiła się bateria 3750 mAh. Wspiera ona szybkie ładowanie (5V / 4,5A), dzięki czemu można telefon w pełni naładować w około 100 minut. Na jednym ładowaniu wytrzymuje on między 4,5, a 7 godzin na włączonym ekranie przy LTE i nawet do 8 przy WiFi, co oznacza, że cały dzień pracy nie jest dla niego niczym wymagającym. Poważny atut!

Podsumowanie

Honor View 10 to niezwykle udany smartfon, którego cena obecnie waha się od około 1900 do 2100 złotych. W tym segmencie wersja 6/128 GB wypada więcej niż świetnie. Moim zdaniem to flagowiec o niesamowitym wręcz stosunku ceny do możliwości - ma swoje minusy, ale w zamian oferuje naprawdę dużo. Nic dziwnego, że Honor to jeden z najchętniej wybieranych producentów w wielu krajach.

Konkurencja:

  • HTC U11 - zeszłoroczny model, ale wyróżniający się nadal wysoką jakością zdjęć oraz aktywnymi krawędziami ekranu Edge Sense,
  • LG V30 - mocna specyfikacja, wytrzymała obudowa i świetny podwójny aparat,
  • OnePlus 5T - przede wszystkim wydajny smartfon,

Zalety:

+ jakość wykonania,
+ ekran,
+ wydajność,
+ szybkość i płynność działania,
+ czas pracy,
+ dioda podczerwieni,
+ przednia kamerka,
+ jakość zdjęć,
+ skaner linii papilarnych,
+ 128 GB pamięci.

Wady:

- wystający aparat z tyłu,
- slot hybrydowy,
- przeciętne filmy,
- nudny wygląd,
- wymiary.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu