Android

Xiaomi i Oppo testują system Huaweia - chiński sojusz przeciwko dominacji Androida

Konrad Kozłowski
Xiaomi i Oppo testują system Huaweia - chiński sojusz przeciwko dominacji Androida
97

Konflikt Huaweia z amerykańskim rządem może znacząco wpłynąć na układ sił na rynku mobilnym. Według ostatnich informacji Xiaomi i Oppo sprawdzają możliwości systemu operacyjnego Huaweia, który ma zostać zaprezentowany za kilka miesięcy.

Pozycja Huaweia, Xiaomi i Oppo może wkrótce być powodem dla solidnych przetasowań na rynku systemów mobilnych. Po tym jak Google zablokowało współpracę z Huaweiem, chiński gigant był zmuszony do podjęcia działań zmierzający do uniezależnienia się od firmy z Mountain View i oferowanego przez nią systemu Android. Niedługo po tym zdarzeniu dowiedzieliśmy sie, że Huawei już od pewnego czasu pracował na swoją platformą, lecz takie, a nie inne okoliczności sprawiły, że tempo prac zostało podkręcone i zamiast odległego terminu i potencjalnej premiery zaczęto mówić o zbliżającej się prezentacji w okresie zaledwie kilku miesięcy.

Huawei kusi deweloperów aplikacji, aby przenosili się do App Gallery

Xiaomi i Oppo testują system Huaweia. Premiera jesienią

Dziś czytamy, że firmy Tencent, Xiaomi i Oppo testują propozycję Huaweia na swoich urządzeniach, co może sugerować chęć wybrania nowej platformy, która nie będzie - biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia - tak ryzykownym biznesem, jak współpraca z amerykańskimi gigantami. Co więcej, Huawei ma być już na zaawansowanym etapie testów nowego systemu wspólnie z operatorami sieci komórkowych w Chinach. Chiński Global Times należy potraktować jednak nie jako źródło piszące bezinteresownie, bo jak sugeruje Forbes, gazeta działa na zasadzie tuby propagandowej, po którą sięgnięto w trakcie kryzysu i konfliktu pomiędzy Waszyngtonem i Pekinem.

Huawei szykuje się na wojnę. HongMeng OS coraz bliżej

Mimo to, myślę że informacje, które serwuje nie muszą być niezgodne z prawdą. Przed Huaweiem jeszcze całe wakacje, by móc dopracować swoją platformę, a Global Times przewiduje, że jesienią ujrzymy nowego Mate'a 30 właśnie z HongMeng OS na pokładzie, zaś alternatywną ścieżką będzie wprowadzenie na rynek P40 z tym systemem.  Część wspomnianego artykłu poświęcono wydajności i optymalizacji systemu, który ma działać nawet 60% szybciej, a o tym przedstawiciele Huaweia wspominali od samego początku. Na dowody będziemy musieli jednak trochę poczekać, bo premiera ma odbyć się dopiero jesienią.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu