Polska

Home.pl staje do walki o użytkowników Microsoft Office 365 oraz Google Apps

Grzegorz Ułan
Home.pl staje do walki o użytkowników Microsoft Office 365 oraz Google Apps
31

Kończy mi się właśnie abonament w home.pl, z różnych przyczyn postanowiłem z niego zrezygnować, ale dziś dostaliśmy powiadomienie o uruchomieniu nowej poczty w tym hostingu, dzięki czemu mogę jeszcze Wam ją przybliżyć, niejako na żywo wraz ze zrzutami ekranu. Nowa poczta oparta jest o OX App Suite –...

Kończy mi się właśnie abonament w home.pl, z różnych przyczyn postanowiłem z niego zrezygnować, ale dziś dostaliśmy powiadomienie o uruchomieniu nowej poczty w tym hostingu, dzięki czemu mogę jeszcze Wam ją przybliżyć, niejako na żywo wraz ze zrzutami ekranu. Nowa poczta oparta jest o OX App Suite – platformę komunikacji w Internecie integrującą pocztę email, obsługę dokumentów, harmonogramowanie zadań i zarządzanie mediami społecznościowymi.

Dostępna jest już dla wszystkich użytkowników home. Podczas próby zalogowania na swoje konto pod spodem znajdziecie link do nowej poczty - https://login.webmail.home.pl/. Na początek, dla porównania, zerknijmy najpierw na starą pocztę.

Przyznam, że nigdy nie przekonałem się do tego interfejsu, mało intuicyjny i niezbyt przejrzysty. Całość dodałem sobie do Gmaila i stamtąd obsługiwałem przychodzące wiadomości. Nowa poczta natomiast robi wrażenie. Rzeczywiście można nazwać ją swoistą platformą komunikacji.

Z głównego panelu mamy dostęp do swojej poczty, kalendarza, zadań, książki adresowej oraz do panelu z podsumowaniem poszczególnych kategorii, nazwanym, tu już chyba zbytnio przesadzono, portalem.

Znajdziemy tu ostatnie wiadomości, spotkania i zadania dodane do kalendarza, urodziny oraz jeśli zintegrujemy swoje konto z serwisami społecznościowymi - powiadomienia o nowych wpisach. Ciekawą opcją jest dodanie do tego panelu wybranych wiadomości, które odłożyliśmy na później. Z tego poziomu mamy do nich szybki dostęp, możemy je tu redagować lub bezpośrednio na nie odpowiadać.

Dodatkową opcją w samych wiadomościach jest możliwość dodawania przypomnień czasowych.

Poszczególne funkcje są mocno rozbudowane. Kalendarz umożliwia dodawanie folderów, współpracowników czy też eksportowanie i importowanie ich z zewnątrz.

Opcje dodawania do niego nowych spotkań i zadań również wydają się dopracowane i umożliwiają sprawne zarządzanie swoimi wpisami.

Do książki adresowej możemy dodawać zarówno pojedyncze kontakty jak i całe listy dystrybucyjne do zbiorowej wysyłki emaili.

Ciekawym rozwiązaniem jest odkładanie rozpoczętych czynności w górnym pasku, w ten sposób pisząc na przykład wiadomość, w każdej chwili możemy przejść do listy emaili czy kalendarza.

Okno tworzenia wiadomości zawiera wszystkie potrzebne opcje do skomponowania treści czy zaadresowania naszej korespondencji. Możemy też w tym samym miejscu przełączyć format HTML/Tekst.

Skoro tak już zachwalam co działa, spójrzmy na to, co nie działa. Mianowicie w informacji prasowej jak i na stronie home.pl jest napisane:

Inteligentne załączniki
Dzięki wbudowanemu systemowi podglądu plików z łatwością otworzysz każdy przesłany dokument - jeszcze zanim pobierzesz go na dysk. Aplikacja obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty!

Sprawdziłem przesłany dokument, niestety bez możliwości podglądu, jedynie z opcją pobrania na dysk lub otwarcia w nowej karcie, co również skutkowało pobraniem wskazanego pliku. Poza tym nie wszystkie opcje w menu poczty czy innych narzędzi zostały spolszczone. W niektórych miejscach jest istny miszmasz polsko-angielski. Ponadto pobieranie wiadomość trwa ponad minutę, czasem dwie. Sprawdziłem przy włączonym Thunderbirdzie (to samo konto), gdzie testowa wiadomość dotarła błyskawicznie, a na webmailu pomogło dopiero kilkukrotne odświeżenie całej poczty. Ale rozumiem, że to pierwszy dzień, być może nie wszystko zostało jeszcze dopracowane do końca.

Podsumowując, jest nowocześnie, ładnie i przejrzyście. Czy będzie to wystarczająca alternatywa dla Microsoft Office 365 oraz Google Apps? Nie sądzę, nawet z chwilą włączenia obsługi wszystkich formatów plików, sam ich podgląd nie załatwi wszystkich potrzeb i oczekiwań, co do tego typu platformy. Natomiast jest ciekawą propozycją dodatkową dla obecnych klientów, zwłaszcza, że nowa poczta home.pl została zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych przy wykorzystaniu technologii HTML5, dzięki czemu z każdego urządzenia mamy dostęp do tych samych usług, funkcji i narzędzi w swojej poczcie email.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

home.pl