Po Godzinach

Zabili mu rodziców, więc walczył z przestępcami. Historia Batmana nie jest usłana różami

Paweł Winiarski
Zabili mu rodziców, więc walczył z przestępcami. Historia Batmana nie jest usłana różami
12

Powinienem zacząć od sondy i zapytać Was, który komiksowy bohater jest najpopularniejszy. Jestem jednak prawie pewien, że wygrałby...Batman, ale w pierwszej trójce na pewno pojawiłby się Superman i Spider-Man. Swoją drogą to ciekawe, że heros bez supermocy tak bardzo rozkochał w sobie miłośników komiksów i zapewnił sobie miejsce w panteonie gwiazd.

Jak i kiedy Batman zadebiutował w komiksie?

Batman nie jest młodzieniaszkiem i choć w Polsce pojawił się dość późno, to na kartach komiksu debiutował w maju 1939, a dokładnie w Detective Comics #27. Postać stworzyli Bill Finger i Bob Kane. Ten pierwszy ma na swoim koncie również postać Green Lantern. Jak to bywa w świecie komiksu, twórcy czerpali inspirację z różnych źródeł - w przypadku Batmana mówi się o Sherlocku Holmesie, Drakuli i Zorro, imię i nazwisko też nie były przypadkowe. Jak donoszą źródła, Bruce'a powinniśmy wiązać z Robertem I Bruce'm, królem Szkocji, nazwisko natomiast z Anthony'm Wayne'm, jednym z bohaterów rewolucji amerykańskiej.

Zobacz też: Aktorzy, którzy wcielili się w rolę Batmana

Batman - historia bohatera

Najprościej byłoby napisać, że Batman to osierocony miliarder, którego rodzice zginęli tragicznie podczas napadu w jednym z ciemnych zaułków miasta Gotham. I tak właśnie było - cała trzyosobowa rodzina wybrała się na spektakl do teatru, aby jednak ukryć się przed tłumem, postanowili wyjść bocznymi drzwiami prowadzącymi wprost na "alejkę przestępców". Niestety nazwa była zwiastunem tego, co wydarzy się później. Podczas napadu wywiązała się szarpanina, w której oboje rodzice młodego Bruce'a Wayne'a zostali zamordowani. Podobno już wtedy chłopak poprzysiągł zemstę - na szczęście miał kto zająć się sierotą, w roli jego opiekuna od zawsze pojawiał się lokaj rodziny Wayne'ów, Alfred Pennyworth.

Zamiast jednak pławić się w bogactwie zostawionym przez rodziców, młody Buce Wayne postanowił opuścić rodzinne Gotham. W wieku 14 lat wybrał się w długą podróż, której celem było przygotowanie się do zemsty, którą wcześniej poprzysiągł. Podczas tych podróżniczych lat uczył się zarówno kryminologii, jak i praktycznie wszystkich znanych stylów walki. Musiał też poradzić sobie z własnym strachem. Teoretycznie świetnie przygotowany do walki z przestępczością Gotham, zainspirował się spostrzeżonym nietoperzem, który natchnął go do stworzenia zarówno samego
Batmana jak i jego stroju.

W ciekawy i przystępny sposób genezę powstania Batmana opisuje pierwszy z filmów Christophera Nolana - Batman Początek, jeśli więc chcecie poznać tę opowieść w bardzo fajnie zrealizowanej formie, warto zobaczyć ten film.

Bruce Wayne stworzył sekretną bazę Batmana, którą ulokował w ogromnej jaskini usytuowanej pod rezydencją Wayne'ów. W walce z przestępczością w Gotham pomagał mu wspomniany lokaj - Alfred, po jakimś czasie grono przyjaciół się powiększyło. Między innymi o James'a Gordona, komisarza lokalnej policji, później Dicka Graysona, który został za młodu adoptowany przez Wayne'a, a później stał się zamaskowanym bohaterem-pomocnikiem, Robinem. Z czasem młody bohater coraz lepiej radził sobie bez Batmana i postanowił porzucić strój Robina, stając się Nightwingiem. Robinem natomiast został Jason Todd, po nim Tim Drake. Skoro o tym bohaterze mowa, warto też wspomnieć o czwartym Robinie, którym został Damian Wayne, syn Bruce'a.

Zobacz też: Najlepszy gry z Batmanem

Wyposażenie Batmana

Akcesoria, którymi wspierał się Batman zmieniały się z biegiem lat, różniły również w zależności od tego, czy mówimy o komiksie, animacji czy filmie. Generalnie na początku swojej komiksowej kariery Batman używał broni palnej i zabijał swoich wrogów, w 1940 roku postanowiono jednak uzależnić bohatera od kodeksu moralnego, który zakazywał mu zabijać. W związku z tym zamaskowany mściciel zaczął używać zaawansowanych technologicznie gadżetów, takich, jak na przykład:
- kostium Batmana. Ten miał przede wszystkim ukrywać tożsamość bohatera, jednak wraz z jego rozwojem, zmieniał, czy raczej rozszerzał swoje możliwości. Maska posiada czasem gadżety, takie jak noktowizor czy termowizor, ma zamontowane urządzenia służące do kontaktu, sam strój natomiast jest zbudowany z kewlaru, przez co stał się kuloodporny.
- pas z wyposażeniem. W pasie Batman skrywał między innymi batarangi, pluskwy, wytrychy, kajdanki, laser, granaty dymne i gazowe.

- batarangi. To takie bumerangi, tyle że w kształcie logo Batmana, przy czym bohater potrafi nimi rzucać w niesamowitą wręcz celnością
- pistolet z liną. Ten wystrzeliwuje linę z hakiem, dzięki której Batman potrafi wspinać się na wysokie budowle i huśtać między budynkami Gotham. - Batmobil. Główny pojazd Batmana, który chyba wszyscy zapamiętamy dzięki specyficznemu kształtowi i silnikowi rakietowemu z tyłu. Pojazd jest oczywiście opancerzony. Z innych środków transportu warto wspomnieć również o motocyklu, samolocie i łodzi.

Główni wrogowie Batmana

Rzezimieszków, którzy obrali sobie Batmana na cel było wielu, jednak do najpopularniejszych zaliczyć można Jokera, Two-Face, Pingwina, Człowieka-Zagadkę, Ra's al Ghula, Stracha na Wróble, Trujący Bluszcz i Mr. Freeza.

Jak możecie się domyślić, przez te wszystkie lata Batman dorobił się zarówno wielu sojuszników, jak i przede wszystkim wrogów. Masa przygód, istotnych dla bohatera zwrotów akcji, miłości, zdrad i ...śmierci. Tak, Batmanowi zdarzało się też umierać i powracać zza grobu. Jednak najciekawsze z tych opowieści to temat na inny materiał. Ale może Wy wybierzecie jakieś najciekawsze Waszym zdaniem wydarzenie w historii Nietoperza?

grafika: 12, 3

źródło: 1, 2, 3

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu