Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Moje przemyślenia

Dochód z e-booków w USA pierwszy raz przewyższa dochód z książek w twardej oprawie

MK
Marcin Kamiński
46

Na ten moment czekało wiele osób – amerykańscy wydawcy zaczęli zarabiać większe pieniądze na e-bookach niż na tradycyjnych książkach w twardej oprawie. Ten ważny moment potwierdza raport opublikowany przez Association of American Publishers (AAP). Do całkowitego zaniku druku jeszcze daleko, wygląda...

Na ten moment czekało wiele osób – amerykańscy wydawcy zaczęli zarabiać większe pieniądze na e-bookach niż na tradycyjnych książkach w twardej oprawie. Ten ważny moment potwierdza raport opublikowany przez Association of American Publishers (AAP). Do całkowitego zaniku druku jeszcze daleko, wygląda jednak na to, że coraz częściej przekonujemy się do książek w formie cyfrowej lub audio, bo takie również zostały zakwalifikowane w badaniu. Dochody z e-booków i audiobooków wzrosły nawet do 30% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Jesteśmy świadkami wielkiej przemiany - powoli, lecz sukcesywnie, książki pachnące tradycyjną farbą drukarską zastępują ekrany oraz słuchawki. Przez ostatnie lata nasze przyzwyczajenia dotyczące czytania tekstów drastycznie się zmieniły. Pokazuje to doskonale najnowszy raport opublikowany przez Association of American Publishers (AAP), zajmujący się w Stanach Zjednoczonych kontrolą przemysłu wydawniczego książek.

W badaniu wzięto pod uwagę wyniki 1,189 wydawców, nie liczono jednak książek dla dzieci. Dochody netto w pierwszym kwartale 2011 i 2012 roku wyraźnie pokazują, że sprzedaż drukowanych wydawnictw spada na rzecz książek w formie cyfrowej oraz audio. O ile drukowanych książek dla dorosłych sprzedano mniej, to wydawnictwa w formie audiobooków dały aż o 32% wyższe dochody niż rok wcześniej.

Przyczyną wzrostu przychodów ze sprzedaży cyfrowych książek jest rosnąca liczba urządzeń pozwalających na ich odczyt. Mowa tutaj o dedykowanych czytnikach, lecz również tabletach oraz smartfonach. Miłośnicy elektronicznych książek także częściej decydują się na czytanie, a tym samym na zakup nowych pozycji. Wykres jasno pokazuje, że najbardziej zauważalna jest różnica w przypadku czytania dla przyjemności oraz książek do nauki i związanych z pracą zawodową.

A Wy mając do wyboru e-booka i książkę drukowaną co wybieracie? Korzystacie z niższej ceny i wygody zakupu bez wychodzenia z domu elektronicznej wersji, czy wolicie tradycyjną, twardą oprawę i zapach farby drukarskiej?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

audiobookksiążkie-book