Ciekawe strony

Grywalizacja i geolokalizacja w walce z nielegalnymi wysypiskami śmieci. Mobilna Słowacja

Justyna Kaczmarczyk
Grywalizacja i geolokalizacja w walce z nielegalnymi wysypiskami śmieci. Mobilna Słowacja
13

Zgłaszanie nielegalnych wysypisk to świetna okazja do podjęcia działania dla lokalnych społeczności w walce z wszechogarniającymi nas śmieciami. Słowacki zespół stworzył przyjazną aplikację do lokalizowania nielegalnych składowisk odpadów TrashOut. Wspaniałe wyczucie propozycji rozwiązania irytuj...

Zgłaszanie nielegalnych wysypisk to świetna okazja do podjęcia działania dla lokalnych społeczności w walce z wszechogarniającymi nas śmieciami. Słowacki zespół stworzył przyjazną aplikację do lokalizowania nielegalnych składowisk odpadów TrashOut.

Wspaniałe wyczucie propozycji rozwiązania irytującego tematu, z którym zmagają się samorządowcy czy świadomie spacerujący turyści. Jesteś w środku lasu na szlaku górskim czy turystycznym, zachwycasz się listkiem, śpiewem ptaków, spokojem lasu i kolorem nieba, kiedy nagle te wspaniałe okoliczności przyrody zakłóca sterta worków gruzu i resztek materiałów budowlanych podrzucona w ustronne miejsce, z daleka od miejsca ich właściwego składowania. Z pomocą TrashOut możesz kilkoma kliknięciami oznaczyć na mapie wysypisko. Do oznaczonego miejsca na mapie (w widoku mapy TrashOut klasyczna czerwona pinezka) załącza się zdjęcie prezentujące mało zachwycający widok mniejszej lub większej sterty śmieci, następnie czytelnymi ikonami określamy rozmiar składowiska oraz typ odpadu. Dodatkowo można zamieścić własny komentarz, który może być pomocny dla zainteresowanych usunięciem wysypiska.

Użytkownicy tworzą bazę poprzez zgłaszanie nowych miejsc. Natrafiając na oznaczone potwierdzają ich obecność, dzięki temu punkty nie powinny się duplikować. Oczywiście, jest też opcja zgłoszenia punktu jako oczyszczonego. Zespół TrashOut.me nie zapominał o obowiązujących w społecznościach zasadach grywalizacji, wprowadził badge’e. Za zgłaszanie nowych, potwierdzanie zgłoszonych i sprzątanie zbiera się punkty i można otrzymać 3 rodzaje badge’y: reporting badges, geocaching badges, clearing badges. Prosty model na budowanie zaangażowania i rywalizacji w słusznej sprawie.

Aplikacja umożliwia share’owanie oznaczeń na Facebooku oraz Twitterze. Autorzy zachęcają do samodzielnego organizowania akcji sprzątania z wykorzystaniem możliwości tworzenia wydarzeń na Facebooku. W serwisie www.trashout.me mamy dostępną mapę z oznaczenia wysypisk oraz statystyki. W Polsce zostało oznaczone jedno nielegalne wysypisko, a na całym świecie blisko 1000 lokalizacji.

Aplikacja jest darmowa, dostępna na platformy iOS i Android. TrashOut.me zapewnia, że pozostanie darmowa. W związku z tym wciąż poszukują partnerów i sponsorów. Trzeba im przyznać, że rekomendacje mają mocne, od samego Greenpeace, a nawet Ministra Środowiska Republiki Słowackiej.

Sytuacja w Polsce, nielegalne wysypiska można oznaczać w portalu Posprzatajmy.pl, od dobry dwóch lat. Pomysłodawcą portalu jest Mateusz Tułecki, znany tu i ówdzie. Projekt zrealizował we współpracy z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Użytkownicy oznaczają przydrożne wysypiska na bieżąco. Warto by ten projekt rozwijać, może zintegrować z TrashOut.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu