9

Przyszłość wszystkich gier. Czy komputerowe z planszowymi będą współistnieć?

gry planszowe
Żyjemy w cyfrowym świecie, gdzie wszystko oferuje w sobie element elektroniczny, jest w stanie łączyć się z siecią, a jakiekolwiek rozwiązania analogowe odchodzą do lamusa. Czy jednak wszystkie są już na wyginięciu? Jak się mają gry planszowe?

Zmienne oblicze gier

Same w sobie gry stanowią znakomite źródło rozrywki. Pod tym względem są naprawdę świetne i trzeba przyznać, że skutecznie potrafią zająć czas wolny i stać się prawdziwym hobby. Szczególnie tytuły przeznaczone na komputery i konsole przeżywają teraz prawdziwy rozkwit. Nowa jakość grafiki, zaskakująco bliska rzeczywistości, jeszcze bardziej angażująca rozgrywka oraz fascynująca warstwa fabularna, która potrafi dorównywać nawet dobrym filmom. Obecnie twórcy robią ogromne postępy w tych płaszczyznach.

gry planszowe

Do tego wszystkiego gry są świetnym źródłem nauki. Niekoniecznie nadają się jako źródło wiedzy historycznej, ale z ogromnej bazy tytułów można również znaleźć te opierające się na faktach bez zbędnego ubarwiania. Gdyby tego było mało, mogą poprawić nasze umiejętności współpracy z innymi, refleks czy myślenie analityczne. Wiele osób zarzuca jednak grom komputerowym negatywny wpływ. Szczególnie wspomina się tu o młodszych odbiorcach i to właśnie tym cyfrowym źródłom rozrywki przypisuje się ich karygodne zachowanie czy nawet doprowadzanie do tragedii. Obiektywnie musimy stwierdzić, że tego typu stwierdzenia są stanowczo na wyrost i nie da się ich oceniać w ten sposób.

Wiecznie żywe gry planszowe

Gdzie w tym wszystkim zostały gry planszowe? Niby ich popularność spadła, nie mówi się o nich za wiele w mediach, są jakby strącone na drugi plan. Mimo wszystko nadal żyją i mają się dobrze. Powstają nowe odsłony, zupełnie nowe gry i cały segment się rozwija z dala od zgiełku, w ciszy. W dodatku świetnie sprawdzają się do rodzinnej rozgrywki, kiedy wszyscy chcą odpocząć od cyfrowego świata i wspólnie spędzić czas.

Fot. Tytus Kondracki dla Empik

Jednym z ciekawszych, cyklicznie odbywających się wydarzeń jest Festiwal Gier Planszowych, organizowany przez Empik, którego ostatnio w dniach 6 – 7 października odbyła się już piąta edycja. W trakcie wydarzenia wszyscy zainteresowani mogli spróbować swoich sił w doskonale znanych tytułach, ale również aprobowanych niszowych gier planszowych. W Galerii Bonarka w Krakowie wydarzenie to spotkało się z ciepłym przyjęciem i rzeczywiście sporo osób zaangażowała się w granie, pokazując, że taka forma odpoczynku nadal jest atrakcyjna, dla osób ze wszystkich pokoleń. Na pewno ciekawym uzupełnieniem była możliwość rozmowy z wystawcami, prawdziwymi fanami analogowych planszówek, którzy doskonale je znają i byli w stanie skutecznie doradzać.

Równoległy rozwój

gry planszowe

Fot. Tytus Kondracki dla Empik

Cieszy mnie, że gry planszowe dalej się rozwijają. Nawet powstają ich dedykowane wersje na urządzenia mobilne, które doskonale łączą ze sobą te dwa, jakże różniące się światy. Najbardziej zaskoczyło mnie jednak to, ile osób dalej jest zainteresowanych tym tematem i że wbrew zdaniom niektórych, dzieci i młodzież lubi takie gry. Bardzo dobrze, że wciąż takie formy rozrywki się rozwijają.

Co szykuje się w przyszłości? Najbardziej realna wizja wiąże się z połączeniem gier planszowych z technologią rozszerzonej rzeczywistości, gdzie cała plansza z poszczególnymi elementami mogłaby stanowić hologramy. Owszem, całkiem oddalona w czasie wizja, ale moim zdaniem jak najbardziej prawidłowa. Nie tylko pozwala na oszczędność czasu, ale też ogromne możliwości i elastyczny wybór danej gry planszowej.