Grand Theft Auto
Kultowa seria gier wyprzedzała niejednokrotnie całą konkurencję na rynku, trafiła na urządzenia mobilne kilka lat temu, a od tamtej pory doczekaliśmy się już portu pięciu tytułów na platformy iOS i Android. Trzy z nich to klasyczne odsłony znane z pecetów i konsol: Grand Theft Auto III, Grand Theft Auto: Vice City oraz Grand Theft Auto: San Andreas. Dodatkowo, Rockstar przygotował smartfonowe i tabletowe wydania dla Grand Theft Auto: Liberty City Stories i Grand Theft Auto: Chinatown Wars. Sterowanie odbywa się za pomocą ekranu dotykowe, ale obsługiwane są też kontrolery.
- GTA III – iOS, Android
- GTA: Vice City – iOS, Android
- GTA: San Andreas – iOS, Android
- GTA: Liberty City Stories – iOS, Android
- GTA: Chinatown Wars – iOS, Android
Star Wars: KOTOR
Jedna z najbardziej znanych gier ze Star Wars w tytule. Okres, w którym rozgrywa się akcja gry, czy czasy Starej Republiki rozpalają wyobraźnię nie tylko fanów Gwiezdnych Wojen, a mobilna wersja, która pojawiła się ponad 10 lat po debiucie standardowej odsłony, zyskała kilka poprawek audiowizualnych, dzięki czemu powrót swego rodzaju retro RPG-a w świecie Star Wars jest jak najbardziej przyjemny.
Star Wars KOTOR – iOS, Android
Rome: Total War
Trochę na raty, ale świetny ROME: Total War gości już w App Store i Google Play, co jest świetną wiadomością dla każdego fana strategii. Choć wcale nie należę do grona takich graczy, to sesje w ROME: Total War wspominam niezwykle miło i możliwość zabrania ze sobą tej gry na smartfonie lub tablecie sprawia, że chętniej wracam do niej po latach.
ROME: Total War – iOS, Android
Heroes of Might & Magic III
Heroes of Might & Magic III to gra z 1995 roku, a jej dostępność na urządzeniach mobilnych z epoki, która rozpoczęła się tak na dobre prawie dekadę później, jest świetnym dowodem na to, w jak dobrym okresie przyszło żyć graczom.
Heroes of Might & Magic III – iOS, Android
Baldur’s Gate II: Enhanced Edition
Rozbudowana, poprawiona i usprawniona wersja tytułu, którego po prostu nie wypada nie znać. Co ciekawe, Baldur’s Gate było niewielką grą, która ukazała się pod koniec lat 90., zaś dwójka ukazała się dwa lata później. Mobilna odsłona Baldur’s Gate II pozwala rozpocząć rozgrywkę także tym, którzy nie grali w poprzednią część, bo głównym bohaterem jest postać z jedynki, której można nadawać pożądane cechy i atrybuty, a fabuła została zakończona w taki sposób, że nowi gracze nie będą czuli się zagubieni.
Baldur’s Gate II: Enhanced Edition – iOS, Android
XCOM: Enemy Within
Zdobywająca nagrody gra z 2013 roku zaledwie rok później zawitała na dwóch najpopularniejszych platformach mobilnych, a niektóre serwisy branżowe ochrzciły ją tytułem redukującym przepaść pomiędzy grami na smartfona i pecetem. To niezła rekomendacja…
XCOM: Enemy Within – iOS, Android
Microsoft Pasjans
Jedni wyśmieją obecność tego tytułu w zestawieniu, inni nie będą się temu wcale dziwić. Gra Microsoftu towarzyszy użytkownikom pecetów od lat, dlatego po wyjściu z (domowego) biura każdy z tej drugiej grupy może już kontynuować pasjonującą rozgrywkę.
Microsoft Solitaire – iOS, Android
Football Manager Touch (2019)
To jedna z tych gier, które pokazują, jak duży postęp nastąpił w ostatnich latach w branży mobilnej. Skoro delikatnie okrojona wersja tak rozbudowanego tytułu jest grywalna na sprzęcie mającym niecały centymetr grubości, to rzeczywiście mamy co doceniać. A przykutych do ekranów domorosłych menedżerów nie brakuje, więc teraz będą mogli chociaż zmienić otoczenie.
Football Manager Touch – iOS, Android
Papers, Please
Opowiadanie o tej grze czy oglądanie gameplay’ów na YouTube nigdy nie wzbudzi takich emocji i dreszczyku, jaki towarzyszy rozgrywce w Papers, Please. Praca strażnika nie jest ani nudna, ani zbędna, a gdy przyjdzie nam osobiście zmierzyć się z kontrolą dokumentów na granicy i ryzykiem przepuszczenia przemytnika lub kogoś groźnego, zrozumiemy jak jest to trudne zadanie.
Papers, Please – iOS
PAC-MAN
Ta gra nie wymaga tak naprawdę ani specjalnego opisu, ani obszernego zachęcania do jej (ponownego) wypróbowania. Ci, którzy grali wrócą mentalnie do tych wspaniałych czasów, inni będą mogli poczuć, czym ekscytowano się te 40 lat temu.
Wolfenstein 3D Classic
O ile osobiście nie podpiszę się obydwoma rękami pod PAC-MANem, tak Wolfenstein 3D Classic wydaje mi się grą, której spróbować powinien każdy gracz. Może zakończyć rozgrywkę przed czasem, ale takiego klasyka, który określany jest mianem “pradziada trójwymiarowych FPS-ów” uruchomić trzeba choć raz. Nawet w mobilnej wersji.
Wolfenstein 3D Classic – iOS
Dragon’s Lair
Przepiękny remaster HD świetnego tytułu arcade jest dostępny na iPhone’a i iPada i kosztuje niecałe 50 złotych, podczas gdy wydanie jej na rynek w 1983 roku kosztowało Elecetronic Arts aż milion dolarów. Nowa odsłona wygląda i działa o niebo lepiej, a pokuszono się także o dodatkowe treści, których brakowało te ponad 30 lat temu.Tryb, w którym mam nieskończoną liczbę żyć może być jednym z najmilszych dodatków dla niektórych graczy.
Sonic The Hedgehog
Wyczekujemy(?) na premierę filmu z Sonicem w roli głównej, ale zanim to nastąpi albo po tym, jak to nastąpi jak najbardziej wskazane jest sięgnięcie po urządzenie mobilne i sprawdzenie gry, która w dużej mierze zdecydowała o świetnej dyspozycji Segi w latach 90.
Sonic The Hedgehog – iOS, Android
RollerCoaster Tycoon Classic
Klasyczne wydanie RollerCoaster Tycoon na iOS-a i Androida to dwie gry w jednej, ponieważ edycja Classic to połączenie gier z 1999 i 2002 roku. Jako menadżer wesołego miasteczka musimy zmierzyć się z celami finansowymi i wymaganiami klientów, a te aż 95 scenariuszy z konkretnymi celami do zrealizowania może wypełnić Wam nie jedną wolną chwilę.
RollerCoaster Tycoon Classic – iOS, Android
Max Payne
Ah, cóż to była za gra! I nadal jest, bo niezależnie od tego, czy decyduję się na powtórkę grając na komputerze, czy sięgnę po tablet lub smartfon, to mogę znów wsiąknąć w ten świat mrocznego, przesiąkniętego bólem i dramatem Nowego Jorku. A wiecie co, kończę ten tekst, łapię za iPada i gram. Wam też polecę to zrobić.
Więcej z kategorii Back to Gaming:
- Najlepsze gry w 2019: już teraz trudno narzekać na nudę, a tegoroczna jesień zapowiada się niezwykle gorąco!
- Co wymienić w PC, żeby gry działały szybciej
- Mysz i klawiatura vs pad - na czym gra się lepiej?
- Granie na smartfonie - najwydajniejsze telefony do gier
- Kupujemy laptopa do gier. Na co zwrócić uwagę? Jakie są najlepsze modele?