Startups

Gruper.pl jeszcze żyje i właśnie został przejęty przez Zumzi

Grzegorz Marczak
Gruper.pl jeszcze żyje i właśnie został przejęty przez Zumzi
18

Nie wiedziałem, że ktoś jeszcze wierzy w model zakupów grupowych. Najwyraźniej jednak tak, skoro polski Gruper.pl właśnie został wcielony do międzynarodowej grupy e-commerce pod nazwą Zumzi. Gruper jako klon Groupona powstał w kwietniu 2010 roku. Założyły go cztery osoby. Były twórca Wirtualnej P...

Nie wiedziałem, że ktoś jeszcze wierzy w model zakupów grupowych. Najwyraźniej jednak tak, skoro polski Gruper.pl właśnie został wcielony do międzynarodowej grupy e-commerce pod nazwą Zumzi.

Gruper jako klon Groupona powstał w kwietniu 2010 roku. Założyły go cztery osoby. Były twórca Wirtualnej Polski Marek Borzestowski, Anna Mikołajczyk, Tomasz Dalacha i Piotr Majcherkiewicz. Niedługo później, bo ok 2012 roku pakiet większościowy w firmie przejęło Polskapresse, a cześć z założycieli sprzedając wszystkie swoje akcje stworzyła kolejny biznes e-commerce, czyli klub zakupowy Houzee.pl (dla którego też zresztą znaleźli inwestora). Od 2012 roku przestałem też śledzić dalsze losy serwisu.

Przypomnę, że w tej kategorii swoich sił próbowały również portale, które aktywnie dołączyły do gorączki zakupów grupowych. Swoje serwis uruchomiły w tej kategorii takie grupy jak Agora czy o2 a nawet Allegro. Szybko jednak okazało się, że gorączka szybko przeszła - szczególnie u klientów, którzy kupowali usługi w tych serwisach.

Wczoraj dostałem natomiast informacje przypominającą mi o tym, że Gruper jeszcze żyje:

W piątek, 9 stycznia br. w Warszawie została podpisana umowa, na mocy której jeden z największych polskich serwisów internetowych z okazjami Gruper.pl znalazł się w międzynarodowej grupie e-commerce ZUMZI.com. Tym samym dotychczasowi wspólnicy w tym Grupa Polskapresse stali się mniejszościowymi udziałowcami spółki ZUMZI.

Spółka ZUMZI działa w domenie e-commerce w siedmiu krajach Europy – w Rumunii, Bułgarii, Serbii, Chorwacji, Słowenii, Mołdawii oraz na Węgrzech.  Jej udziałowcami są fundusze Rebate Networks z Niemiec oraz rumuński Neogen (związany z Tiger Global Management).  Serwisy grupy ZUMZI (zumzi.com, kolektiva.com) oferują szeroko rozumiane usługi turystyczne, produkty i usługi lokalne z możliwością rezerwacji w kilkudziesięciu miastach regionu.

Ciekawie prawda? Tym razem to można powiedzieć szczęśliwy finał dla Polskapresse, które jak zakładam angażując się tak bardzo w Gruper potem miała z nim pewne problemy (jak zresztą wszyscy w biznesie zakupów grupowych).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu