Felietony

Grupa Wirtualna Polska przejmuje 51% udziałów w największym serwisie technologicznym w Polsce czyli dobreprogramy.pl

Grzegorz Marczak
Grupa Wirtualna Polska przejmuje 51% udziałów w największym serwisie technologicznym w Polsce czyli dobreprogramy.pl
1

dobreprogramy.pl to największy niezależny serwis technologiczny w Polsce. Ponad 4 miliony realnych użytkowników i ponad 7 milionów unikalnych użytkowników to dane które stawiają ich na pierwszym miejscu w kategorii nowe technologie w Polsce. Łakomy kąsek dla każdego kto walczy o wyższą pozycję w...

dobreprogramy.pl to największy niezależny serwis technologiczny w Polsce. Ponad 4 miliony realnych użytkowników i ponad 7 milionów unikalnych użytkowników to dane które stawiają ich na pierwszym miejscu w kategorii nowe technologie w Polsce.

Łakomy kąsek dla każdego kto walczy o wyższą pozycję w megapanelu. Serwis, który próbowano kupić już nie raz i który regularnie dostawał oferty finansowe. Do tej pory jednak nie skusili się na propozycje sprzedaży biznesu.

Udało się to dopiero grupie o2, która niedługo z portalem Wirtualna Polska będą tworzyć Grupę Wirtualna Polska. Na moje pytanie odnośnie transakcji kupna udziałów/przejęcia serwisu odpowiada z zarządu dobreprogramy.pl Tomek Bryja, jednocześnie potwierdzając fakty o których plotkowało się już od jakiegoś czasu

Czy O2/Wp zostaje nowy właścicielem serwisu dobreprogramy?

Faktycznie, mogę potwierdzić, że Grupa O2 została udziałowcem wydawcy serwisu dobreprogramy. Znamy się i rozmawialiśmy na temat możliwego połączenia od dłuższego czasu i cieszymy się, że finalizacja tych rozmów tak korzystnie zbiegła się w czasie z innymi działaniami naszego partnera.

Czy O2/Wp kupiło mniejszościowy pakiet udziałów w firmie prowadzącej dobreprogramy.pl

Grupa O2 nabyła 51% udziałów, przy czym dotychczasowi właściciele nadal postaną całkowicie zaangażowani w funkcjonowanie i rozwój serwisu.

Jakiego rzędu była to inwestycja ze strony O2/wp i jakie są plany odnośnie dobrychprogramów.pl

Poziomu inwestycji nie chciałbym komentować, a o planach szerzej opowiemy w odpowiednim czasie.

Co to oznacza dla rynku? Kolejne zmiany w drabinkach megapanelowych. Prawdopodobnie grupa Wirtualna Polska wyląduje na pierwszym miejscu w kategorii nowe technologie. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że dzięki transakcji z dobreprogramy.pl grupa WP/02 zajmie pierwsze miejsce wśród portali pokonując połączone siły Onteu i serwisów Axla. Wszystko to oczywiście przekłada się na większe przychody z reklam jakie będzie w stanie uzyskać O2/WP.

W kontekście reorganizacji jakie czekają WP i O2 również można wyobrazić sobie, że optymalizacje w działach związanych z nowymi technologami będą nieco większe niż się początkowo wydawało.

Warto dodać, że dobreprogramy i powyższa transakcja nie jest to klasyczny zakup dla podbicia "ruchu". To naprawdę porządny serwis, z długą historią w internecie, z świetnymi materiałami i bardzo silną społecznością. Nie można więc tej transakcji porównywać do zakupu for dyskusyjnych czy wynajmowania ruchu od innych serwisów. Widzę duży potencjał związany z siłą portalu i możliwościami dalszego rozwoju dobreProgramy.pl.

Jeśli chodzi o kwotę transakcji to nie zostanie ona ujawniona. Można się jednak domyślać, że mówimy o kwocie powyżej 10 milionów złotych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

o2wp