Polska

Wyłudzili metodą "na policjanta CBŚ" milion złotych od osób starszych, grupa została rozbita przez CBŚP [wideo]

Grzegorz Ułan
Wyłudzili metodą "na policjanta CBŚ" milion złotych od osób starszych, grupa została rozbita przez CBŚP [wideo]
2

Wiele miesięcy zabrało policjantom Centralnego Biura Śledczego Policji rozpracowanie grupy „Angelo„ trudniącej się wyłudzeniami pieniędzy od osób starszych. Dochodzenie właśnie się skończyło i dokonano zatrzymania 17 osób zaangażowanych w różny sposób w proceder oszustwa ”na policjanta„.

Jak przestępcy działali? Metodę „na policjanta” opisywaliśmy Wam już w zeszłym roku, kiedy to okazało się, że w samej tylko Warszawie w pierwszym półroczy 2017 roku wyłudzono aż 8 mln zł. grupa „Angelo” dokładnie w ten sam sposób działała.

Metoda ta polega na tym, że sprawcy dzwoniąc do pokrzywdzonych podają się najczęściej za funkcjonariuszy policji rozpracowujących groźne grupy przestępcze. Wzbudzając w ten sposób zaufanie proszą o pomoc w akcji. Rolą poszkodowanych jest przekazanie swoich pieniędzy osobie, która się po nie zgłosi lub pozostawienie ich w określonym miejscu. Zdarza się, że sprawcy jadą z pokrzywdzonym do banku po pieniądze, gdzie jak przekonują dojdzie do zatrzymania na gorącym uczynku „nieuczciwych bankowców”.

Wyłudzone w ten sposób pieniądze przestępcy transferowali za granice, korzystając z przekazów pieniężnych lub kuriera, który fizycznie przerzucał je za granicę. Zatrzymania 17 osób zamieszanych w wyłudzenia miały miejsce w minionym tygodniu, lidera grupy zatrzymano w podwarszawskim hotelu, jest nim 26-letni Angelo M. Wobec 13 podejrzanych zastosowano tymczasowe aresztowanie, reszta objęta została dozorem policyjnym.

http://www.policja.pl/dokumenty/zalaczniki/3/3-275301.mp4

Grupa „Angelo” odpowiada za wyłudzenia na łączną suma miliona złotych, tak więc to tylko część przestępczej działalności, patrząc po skali wyłudzeń w samej Warszawie, ale jak utrzymują prowadzący śledztwo to dopiero początek zatrzymań i zapowiadają rozwój sprawy i dalsze działania operacyjne.

Źródło: Policja.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu