Gry

Granie między platformami jest możliwe, twórcy gier są na tak. Ostatni ruch należy do Sony, które wciąż milczy

Paweł Winiarski
10

Wspólna sieciowa zabawa między różnymi platformami to marzenie wielu graczy, w tym również moje. Kiedyś wydawało mi się, że to niemożliwe z punktu widzenia technologii, okazuje się jednak, że praktycznie wszystko zależy od zgody firm odpowiedzialnych za konkretne platformy. Microsoft jest na tak, a Sony? Milczy…

Szkoda, że nie możemy pograć razem” - mówię czasem ja lub Tomek kiedy mamy dwie konsolowe wersje tej samej gry. Jakoś tak się złożyło, że ja gram na PlayStation 4, Tomek na Xboksie One i żaden z nas nie czuje potrzeby inwestowania w kolejną platformę i kolejny abonament niezbędny do zabawy sieciowej. Na pewno i Wy macie podobną sytuację, niekoniecznie tylko na konsolach - chętnie pograłbym też z osobami, które wybrały PC-ty. Cross-platformowa zabawa w Portal 2 między PlayStation 3 a PC była świetna, poszerzała bowiem krąg osób, z którymi można było wspólnie przejść grę. Microsoft jest na tak, co z konkurencją?

Nasz nadchodzący Gwint pojawi się w zamkniętej becie jeszcze w tym roku, trafiająć na PC i Xboxa One. Microsoft potwierdził już funkcję cross-play pomiędzy X1, a PC, ale również między innymi konsolami, jeśli będzie na to zgoda. Posiadamy techniczne rozwiązanie w temacie PlayStation 4 i byłbym zachwycony, gdyby Sony pozwoliło na wspólną zabawę na wszystkich platformach kiedy wystartujemy z betą. Jedyne czego nam trzeba to zielone światło od Sony.

- powiedział Marcin Iwiński z CD Projekt RED.

Na zgodę czeka również Jeremy Dunham z Psyonix - studia, które stworzyło świetne, bardzo popularne Rocket League.

Na co w zasadzie czeka Sony? Czyżby coś zmieniło się względem wypowiedzi z marca tego roku:

PlayStation wspierało cross-platformową zabawę z PC kilkoma tytułami - poczynając od Final Fantasy 11 na PS2 i PC w 2002 roku. Bylibyśmy zadowoleni z rozmów z wydawcami i twórcami gier, którzy chcą stosować ten mechanizm u siebie.

Zastanawiam się, co z cross-platformowej rozgrywki miałoby Sony. Wygląda na to, że nic - to nie japoński koncern musi kombinować i to nie oni gonią. Goni Microsoft, który najprawdopodobniej przegrał już wyścig w tej generacji konsol, choć oczywiście takie działania jak jeden system rozgrywki na PC i X1 może zainteresować potencjalnych klientów. Poza tym to w końcu Windows 10, brak cross-platformowej zabawy na PC i X1 nie wpisywałby się w ideę jednej platformy do grania. Jeśli jednak deweloperzy chcą implementować takie rozwiązania, pozostaje czekać na wspomniane zielone światło od twórców PlayStation 4 i trzymać kciuki za to, by całe przedsięwzięcie miało sens. W końcu to inne sprzęty, inne peryferia i szkoda byłoby, gdyby podczas takiej wieloplatformowej zabawy w sieci któraś ze stron miała trudniej.

grafika: 1

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu