Audio

Audio Video Show: Gramofon Technics SL-1000R z napędem bezpośrednim i szczegółową regulacją

Konrad Kozłowski
Audio Video Show: Gramofon Technics SL-1000R z napędem bezpośrednim i szczegółową regulacją
23

Winyle wróciły do łask i popularność płyt gramofonowych stale rośnie. Nic więc dziwnego, że producenci sprzętu audio stale udoskonalają swoje gramofony. Wśród nich znajduje się nowy Technics SL-1000R.

Odtwarzacze płyt winylowych to bardzo skomplikowane urządzenia i o doborze właściwego, odpowiadającego naszym potrzebom decydują detale. W związku z tym przyjrzyjmy się najważniejszym cechom gramofonu Technics SL-1000R. Charakteryzuje go ulepszony bezrdzeniowy silnik z napędem bezpośrednim, względem tego, który był obecny w modeu SL-1200G. Zaprojektowany od nowa silnik oferuje wystarczająco duży moment obrotowy, by napędzić talerz o masie ok. 7,9 kg i grubości 10 mm. Podstawa jest na tyle sztywna, że kołysania i drżenia podczas obrotów nie wykraczają poza 0,015%.

Gramofon posiada oddzielną jednostkę sterującą od jednostki głównej. Oczywiście celem jest eliminacja niepożądanych zakłóceń. Zastosowano też zasilanie przełączające, by uzyskać obwód zasilania zapewniający dobrą regulację dla wysokiego momentu obrotowego. Technics SL-1000R obsługuje płyty analogowe typu LP (33/3 obrotu na minutę), EP (45 obrotów na minutę) oraz SP (78 obrotów na minutę). W razie potrzeby, obroty można regulować według własnego upodobania z dokładnością aż do dwóch miejsc po przecinku na jednostce sterującej. A wszelkie zmiany będą nie tylko słyszalne, ale także możliwe do ujrzenia na wyświetlaczu OLED, na którym znajdziemy szczegółowe dane odnośnie obrotów i nie tylko.

W każdym gramofonie niezwykle istotne jest także ramię - Technics używa ramienia typu S z lekkiej rurki magnezowej (wysokie tłumienie, równowaga statyczna). Wewnętrzne okablowanie wykonane jest z miedzi beztlenowej OFC, co zapewnia żywe dźwięki, bo energia muzyczna nie jest tłumiona i zatracana. Podstawa ramienia jest silnie zintegrowana z pozostałą częścią gramofonu - zależność łożysk ramienia, łożysk gramofonu i położenia igły jest zawsze stała. Gramofon pozwala na użycie innych podstaw ramienia, co przekłada się na opcję zamontowania krótkiego lub długiego ramienia firm SME i lub Ortofon. Użytkownicy będą mogli wybrać odpowiedni dla siebe przewód PHONO, ponieważ w Technics SL-1000R zastosowano złocone 5-stykowe gniazdo DIN.

Gramofon Technics SL-1000R , podobnie jak całą gamę innych sprzętów z kategorii audio i wideo możecie zobaczyć na Audio Video Show 2019, które w ten weekend odbywają się w Warszawie, na m.in. Stadionie Narodowym. Łącznie na wystawie znajdziecie 550 marek prezentowanych przez 200 wystawców w 175 salach. Wartość pokazywanych sprzętów waha się od 100 zł do 2 mln zł!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu