Felietony

Gra o tron, Ziemia Obiecana, Diablo II i Star Trek - wszystko to na FMF 2015

Maciej Sikorski
Gra o tron, Ziemia Obiecana, Diablo II i Star Trek - wszystko to na FMF 2015
0

Czekał, czekał i się doczekał: ogłoszono program 8. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. W tym roku impreza potrwa aż pięć dni, dzięki czemu organizator mógł bardzo urozmaicić imprezę. Coś dla siebie znajdą z pewnością Czytelnicy AW - jeśli nie koncert muzyki z gier wideo, to suity z Wikingów i Gry...

Czekał, czekał i się doczekał: ogłoszono program 8. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. W tym roku impreza potrwa aż pięć dni, dzięki czemu organizator mógł bardzo urozmaicić imprezę. Coś dla siebie znajdą z pewnością Czytelnicy AW - jeśli nie koncert muzyki z gier wideo, to suity z Wikingów i Gry o tron. A jeżeli to Was nie przekonuje, to dorzucam Star Trek Live in Concert.

Poprzednia, siódma edycja Festiwalu była wydarzeniem naprawdę dużego formatu - do Krakowa zjechało kilku twórców muzyki filmowej nagrodzonych Oscarem, stworzono świetne widowiska i przede wszystkim bardzo dobre koncerty. Jako uczestnik mogę z czystym sumieniem napisać, że warto było wybrać się do Krakowa. Po ostatnim punkcie programu zeszłorocznego FMF stwierdziłem, że kolejnego nie odpuszczę i od kilku dni czekałem na informacje dotyczące edycji 2015. Dzisiaj rano okazało się, że to będzie bogaty pakiet koncertów: aż pięć dni.

Impreza startuje w środę, 27 maja. Kino Kijów.Centrum będzie wówczas gościć zespół Critical Hit powołany do życia przez Jasona Hayesa, kompozytora Blizzarda. Czego należy się spodziewać po tym wydarzeniu?

W programie koncertu zabrzmią nowe aranżacje tematów muzycznych do mrocznego Diablo II, epickiego The Elder Scrolls V: Skyrim, a także efektowne tematy z World of Warcraft, Final Fantasy, Legend of Zelda, Kingdom Hearts i Metal Gear Solid. Nie zabraknie także klasycznych tematów gier: Tetris, Pokémon, Super Mario i Angry Birds.

Kolejny dzień to Gala Muzyki Polskiej: Scoring4Wajda, którą gościć będzie Centrum Kongresowe ICE Kraków. Łatwo się domyślić, że koncert zostanie poświęcony obrazom Andrzeja Wajdy, złożą się na niego motywy muzyczne znane z filmów polskiego reżysera:

Podczas gali zabrzmią specjalnie przygotowane suity koncertowe tak znakomitych twórców jak: Stanisław Radwan, Wojciech Kilar, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Komeda, Andrzej Korzyński, Paweł Mykietyn czy Krzysztof Penderecki. W programie znajdzie się muzyka pisana do filmów i spektakli Wajdy, m.in.: Wesela, Ziemi Obiecanej, Pana Tadeusza, Zemsty, Smugi cienia, Nocy listopadowej, Niewinnych Czarodziejów, Polowania na muchy, Człowieka z marmuru, Tataraku i Katynia.

Początek weekendu to Szekspir Symfonicznie - także w Centrum Kongresowym ICE Kraków. W oparciu o twórczość ojca angielskiej literatury nakręcono mnóstwo filmów, a każdy posiadał ścieżkę dźwiękowa. Jedne są dzisiaj zapomniane, inne zapisały się w historii gatunku - wystarczy wspomnieć muzykę Nino Roty do Romea i Julii. Z opisu wynika, że podczas koncertu zabrzmi sporo dzieł, a uświetnią go swoją obecnością Patrick Doyle, Jocelyn Pook, zdobywca Oscara Stephen Warbeck, a także słynna oscarowa para Julie Taymor i Elliot Goldenthal.

Sobota, 30 maja to Międzynarodowa Gala Seriali, impreza przenosi się do Tauron Arena Kraków (dobrze, że to miasto w końcu doczekało się obiektów, które mogą gościć wydarzenia tego typu). Lista tytułów będzie rozszerzana, a na razie znalazły się na niej Gra o tron, Rodzina Borgiów i Wikingowie. W Polsce pojawi się Ramin Djawadi, który prócz stworzenia muzyki do Gry o tron ma na koncie Iron Mana czy Medal of Honor.

Specjalnie na festiwal Djawadi tworzy kilkunastominutową suitę, a jej światowa premiera w Krakowie ma połączyć wszystkie sezony serialu, swobodnie mieszając gatunki, i przywołując fantastyczny świat sagi Pieśni lodu i ognia George'a R. R. Martina.

Na FMF ponownie przyjedzie Trevor Morris znany ze ścieżek m.in. do Rodziny Borgiów, Dynastii Tudorów i popularnych ostatnio Wikingów:

To niezwykle precyzyjna rekonstrukcja historii, scenografii, wierzeń i obyczajów Skandynawii, które Morris ilustruje łącząc muzykę symfoniczną i elektroniczną z brzmieniami etnicznymi. Podczas gali usłyszymy światową premierę suity z Wikingów. Gościnnie na koncercie wystąpi Einar Selvik, założyciel zespołu Wardruna, wykonującego folk i ambient inspirowany nordyckim szamanizmem.

Czas na wielki finał, czyli Star Trek Live in Concert. Odbędzie się w Tauron Arena Kraków ostatniego dnia maja. Pokaz filmu J.J. Abramsa w pakiecie z graną na żywo muzyką zdobywcy Oscara Michaela Giacchino i efektami specjalnymi może na długo zapaść w pamięć. Fani filmu, sagi, gatunku będą pewnie zadowoleni.

Michael Giacchino, komponując muzykę do filmu, nie miał łatwego zadania. Musiał się zmierzyć z wielkimi poprzednikami i ich muzycznymi ilustracjami świata serii (Jerry Goldsmith, James Horner czy Cliff Eidelman). Specjalnie na potrzeby projekcji symultanicznej Giacchino stworzył spory fragment nowej muzyki, której nie usłyszymy w oryginalnej wersji filmu. Ten słynący z rozbudowanych sekcji dętych kompozytor w pełni rozwija potencjał blisko 200-osobowego składu artystów orkiestrowych i chóru.

Robi wrażenie? Na mnie tak i odliczam już dni do imprezy. Mam przy tym spory problem, bo nie wiem, które dni/koncerty wybrać - klęska urodzaju. Dlatego o wydarzeniu piszę już dzisiaj: będziecie mieli więcej czasu na przemyślenie sprawy i podjęcie właściwych decyzji. O ile można tu mówić o właściwych decyzjach ;)

Cytaty pochodzą ze strony rmfclassic.pl, na której znajdziecie więcej informacji na temat imprezy. Polecam też odwiedzić stronę fmf.fm, dowiecie się z niej m.in. kiedy dostępne będą bilety.

Będzie się działo!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

filmkrakówmuzyka