Felietony

Google wie jak zadbać o klienta - deweloperzy reszta w Waszych rękach

Konrad Kozłowski
Google wie jak zadbać o klienta - deweloperzy reszta w Waszych rękach
0

Google wychodzi na przeciw tym, którzy chcieliby wypróbować możliwości płatnych subskrypcji wewnątrz aplikacji. W Google Play znajduje się ich całkiem sporo, jednak najczęściej jesteśmy zmuszeni do opłacenia miesięcznego abonamentu, by w ogóle wypróbować oferowaną usługę. Od dzisiaj, jeżeli dewelope...

Google wychodzi na przeciw tym, którzy chcieliby wypróbować możliwości płatnych subskrypcji wewnątrz aplikacji. W Google Play znajduje się ich całkiem sporo, jednak najczęściej jesteśmy zmuszeni do opłacenia miesięcznego abonamentu, by w ogóle wypróbować oferowaną usługę. Od dzisiaj, jeżeli deweloper na to pozwoli, bez żadnych kosztów będziemy mogli przetestować pełne możliwości konkretnej aplikacji.

Subskrypcje wewnątrz aplikacji stają się coraz popularniejsze, ponieważ mogą one stanowić stałe źródłu dochodu dla autora aplikacji, w przeciwieństwie do jednokrotnego zakupu aplikacji w sklepie. Dlatego właśnie coraz częściej po zainstalowaniu aplikacji, której opis jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, zostajemy niemiło zaskoczeni prośbą o wykupienie subskrypcji. Niestety, bardzo często jest tak, że musimy z góry zapłacić za coś, czego nie mogliśmy przetestować, a wielu deweloperów umożliwia jedynie wykup subskrypcji na dłuższy okres - miesiąc czy rok - co wiąże się z niemałymi kosztami.

Google wprowadziło więc opcję próbnej subskrypcji, której okres wyznaczany jest przez autora aplikacji. Przez ten czas będziemy mieli szansę na sprawdzenie możliwości oferowanej usługi dosłownie "w akcji". Ze strony technicznej, będzie to wyglądać tak, jakbyśmy rzeczywiście wykupili ten dostęp, lecz nasze konto będzie obciążone kwotą 0,00 złotego. Po odgórnie określonym czasie z naszego konta zostanie pobrana opłata za wykupienie subskrypcji. Istnieje jednak możliwości anulowania automatycznego jej przedłużenia, co jednak nie wiąże się z przerwaniem lub skróceniem okresu próbnego.

Dzięki subskrypcjom wewnątrz aplikacji możemy nabywać różnego rodzaju dodatkowe zawartości, usługi czy opcje aplikacji na konkretny okres z automatycznym ich odnawianiem. Dla mnie, przeszkodą jednak był brak pewności czy spełni ona moje oczekiwania, więc jedyny wyborem, który mi pozostawał była inwestycja w ciemno. Od dziś, deweloperzy mogą zachęcić nas poprzez okres próbny - a to na dobre może wyjść i im, i użytkownikom.

Źródło: Android Developers, źródło grafiki: Ubergizmo.

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileAndroid