Firma Google wystartowała z nową inicjatywą, która może być bardzo ciekawą alternatywą dla odwiedzin muzeów i galerii, szczególnie tych, do których do...
Google uruchomiło historyczne archiwa online w ciekawej, multimedialnej formie
Firma Google wystartowała z nową inicjatywą, która może być bardzo ciekawą alternatywą dla odwiedzin muzeów i galerii, szczególnie tych, do których dostęp jest ograniczony choćby ze względu na ceny biletów czy położenie w odległym kraju. Dzięki Google Cultural Institute możemy z dowolnego miejsca na Ziemi oraz o dowolnym czasie udać się w wirtualną podróż po multimedialnych wystawach dotyczących wydarzeń historycznych XX wieku.
Muzea i galerie to często pozycja obowiązkowa podczas wycieczek krajoznawczych, szczególnie organizowanych przez agencje turystyczne. Co jeśli jednak lubimy poznawać historię, jednak nie zawsze możemy wybrać się do interesującego nas miasta? Co z osobami, które zwiedzanie muzeów uważają za totalną nudę? Rozwiązaniem w obydwu przypadkach może być Google Cultural Institute, nowo uruchomiona witryna internetowa, opowiadająca w ciekawy sposób o najważniejszych wydarzeniach z historii XX wieku.
Wśród aż 40 multimedialnych wystaw znajdziemy wiele interesujących pozycji, przy czym internautów z Polski zainteresować powinny szczególnie dwie pozycje: "Zanim odeszli" i "Jan Karski. Bohater ludzkości". Są one dostępne w języku polskim, dzięki czemu opowiadaną historię zrozumieją osoby nie znające języka angielskiego (przy jego użyciu opowiadane są pozostałe 38 historie). Co warte uwagi, trzy dostępne w ramach Google Cultural Institute wystawy dotyczące Holokaustu, powstały dzięki polskim instytucjom - Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum Historii Polski.
Uruchomione w Google Cultural Institute wystawy robią pozytywne wrażenie, szczególnie dzięki ciekawej formie, wciągającej widza w historyczne wydarzenia niczym w ciekawą książkę. Dzięki temu wiele osób z pewnością dowie się czegoś ciekawego o historii, a także pozna fakty, o których dotychczas nie wiedziało. Dużym plusem jest poprawne działanie wirtualnych wystaw na urządzeniach mobilnych. Projekt ten jest znakomitym rozwinięciem wcześniejszych działań intytutu, do których należało przeniesienie archiwów Yad Vashem online, digitalizacja Zwojów znad Morza Martwego oraz archiwum Nelsona Mandeli.
Cieszy fakt, że Google oprócz rozwoju swojej wyszukiwarki internetowej ma czas i chęci na realizację misji i angażuje się w takie projekty poświęcone kulturze jak właśnie Cultural Institute. Mam wielką nadzieję, że szybko znajdą się kolejni partnerzy akcji, a promować w ten sposób będą się również muzea z Polski.
Źródło: Google Blog
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu