Felietony

Google Wallet - telefon zastąpi nasze karty kredytowe i ułatwi płatności!

Grzegorz Marczak
Google Wallet  - telefon zastąpi nasze karty kredytowe i ułatwi płatności!
22

Podczas dzisiejszej konferencji Google zapowiedziało swój najnowszy projekt mobilny czyli Google Wallet. Będzie to rozwiązanie umożliwiające nam dokonywać płatności za pomocą aplikacji mobilne, czyli taka klasyczna elektroniczna portmonetka. Ważne jest jednak to, że dzięki temu rozwiązaniu będziemy...

Podczas dzisiejszej konferencji Google zapowiedziało swój najnowszy projekt mobilny czyli Google Wallet. Będzie to rozwiązanie umożliwiające nam dokonywać płatności za pomocą aplikacji mobilne, czyli taka klasyczna elektroniczna portmonetka. Ważne jest jednak to, że dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli płacić zarówno w sieci jak również w klasycznych sklepach, kioskach itp.

Google właśnie dzisiaj uruchamia pierwsze testy w "polu". Partnerami nowej usługi Google w tej chwili są Citi, Mastercard, FirstData, i Sprint no i oczywiście usługa testowana jest tylko na terenie US. Zakładam też, że początkowo będzie również dostępna jedynie dla mieszkańców stanów.

Co będzie umożliwiał Googlowski Wallet? Przede wszystkim będziemy mogli do niego podpiąć nasze karty kredytowe - oczywiście dotyczyć to będzie tylko współpracujących firm do których zapewne dołączą wszyscy światowi gracze. Co jednak ciekaw w Wallet będziemy mogli przechowywać również wszystkie kupony, bony rabatowe i zniżki. Dzięki temu nie będziemy musieli o nich pamiętać bo system sam będzie mógł je wykorzystać przy kolejnych płatnościach.

Wallet ma być też zintegrowany z Google Offers (zakupy grupowe) dzięki czemu będziemy mogli łatwo znaleźć dobre upusty z okolicy a ich wykorzystanie będzie możliwe automatycznie przez aplikacje w momencie płacenia za produkt czy usługę.

Jeśli chodzi o sposób płatności w sklepach to telefon z Wallet będą korzystać z technologi zbliżeniowej (NFC) wykorzystywanej w tej chwili w takich produktach jak chociażby Mastercard Paypass. To jednak nie wszystko ponieważ Google tak naprawdę planuje zbudować platformę ecommerce, w której partnerzy korzystając z API będą mogli integrować swoje systemy czy też rozwijać na jej bazie nowe usługi.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to Wallet będzie oczywiście zabezpieczony pinem, informacje o naszej karcie kredytowej nigdy nie
będą w całości wyświetlone na telefonie (chodzi jak rozumiem o sam proces płacenia) natomiast wszystkie dane szyfrowane i przechowywane na chipie do którego nie będą miały dostępu inne procesy czy też programy działające w telefonie. Jeśli natomiast chodzi o samą płatność to bezpieczeństwo gwarantować ma tutaj technologia Mastercard Paypass.

Zapomniałbym dodać, ze do korzystania z Wallet będzie potrzebny nam aparat z obsługą technologii NFC - oferować ją będzie na przykład Nexus S 4G a analitycy przewidują, że do 2014 roku NFC będzie obsługiwane przez 50% smartphonów.

Jeśli ten projekt zakończy się sukcesem to możemy mówić o rewolucji jeśli chodzi o płatności. Jest duża szansa, że znikną karty kredytowe i kary płatnicze a produkty związane z płatnościami zaczną rozwijać się w zupełnie nowych kierunkach. Oczywiście wiele rzeczy w tym przedsięwzięciu może się nie udać. Wprawdzie dobrzy partnerzy już od samego początku robią duże nadziej natomiast pytanie czy tego typu rozwiązania mogę być stosowane na skalę globalną, czy nie będzie przeciwwskazań prawnych i czy wszyscy gracze na rynku płatności będą chętni do współpracy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

płatnościGoogle Wallet