Felietony

Google TV w przeciągu pół roku wystartuje w Wielkiej Brytanii. Kontynent będzie następny?

Szymon Barczak
Google TV w przeciągu pół roku wystartuje w Wielkiej Brytanii. Kontynent będzie następny?
6

Google TV jest już od jakiegoś czasu dostępne w Stanach Zjednoczonych, jednak produkt się nie przyjął. Spowodowane jest to zarówno tym, że ze współpracy tymczasowo wycofała się część partnerów dostarczających treści, jak i faktem, że projekt wciąż znajduje się w fazie rozwojowej. Sony wprowadziło li...

Google TV jest już od jakiegoś czasu dostępne w Stanach Zjednoczonych, jednak produkt się nie przyjął. Spowodowane jest to zarówno tym, że ze współpracy tymczasowo wycofała się część partnerów dostarczających treści, jak i faktem, że projekt wciąż znajduje się w fazie rozwojowej. Sony wprowadziło linię telewizorów z usługą Google'a, Logitech wyprodukował STB Google TV. Nie zmienia to jednak faktu, że projekt wciąż nie jest gotowy dla masowego odbiorcy - podobnie jak dostępne już Chromebooki. Teraz gigant ogłasza, że oficjalny start nowej wersji usługi nastąpi na Wyspach w przeciągu pół roku. Myślę, że przy podjęciu odpowiednich kroków telewizja od Google'a może okazać się sukcesem.

W przeciągu pół roku Google TV pojawi się na rynku w pełnej krasie, podaje Phandroid. Według mnie projekt ma duże szanse odnieść sukces, ale tylko pod warunkiem, że gigant podejmie odpowiednie kroki. Przy okazji wpisów na temat kolejnych usług VOD, koledzy z redakcji krytykowali rozbicie treści polskich nadawców, w różnych serwisach wideo. Google stać na to by zintegrować kontent od poszczególnych wydawców i udostępnić go w postaci jednej usługi.

Kolejna sprawa, która jest już zapowiedziana, to aplikacje. Kilka dni temu Miłosz podawał informację o tym, iż emulacja Google TV jest już dostępna w SDK Androida. Ma to szczególne znaczenie, gdyż platforma musi być prosta w opanowaniu dla deweloperów. Aplikacje natomiast są wartością rozszerzającą domyślne funkcje platformy, dodającą możliwości personalizacji. Już chyba nikt nie wyobraża sobie smartfona bez możliwości wgrywania dodatkowych aplikacji, tak samo powinno być w przyszłości z telewizorem.

Kolejny punkt to integracja usług. Google w swoim portfolio dużą liczbę usług. Tworzą one swoisty ekosystem. Google może wykorzystać je w celu integracji z telewizorami opartymi na ich platformie5. Pytanie brzmi tylko, czy forma, jaką przyjmie ta integracja będzie odpowiadała masowemu odbiorcy.

Ostatnią ważną rzeczą jest cena. Jeśli ma dojść do popularyzacji Google TV, urządzenia nie mogą kosztować tyle, ile obecnie. Logitech Revue, czyli STB do telewizora, która umożliwia korzystanie z platformy Google TV, kosztowała w dniu premiery 299 dolarów. To stanowczo za dużo.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogletelewizjaGoogle TV