Ciekawe strony

Google, tak się robi webmaila - Fluent, to będzie kolejny hit Internetu

Grzegorz Ułan
Google, tak się robi webmaila - Fluent, to będzie kolejny hit Internetu
26

Po tych kilku latach korzystania z Gmaila, webmail stał się dla mnie podstawowym "niezbędnikiem", bez którego nie wyobrażam sobie już codziennego korzystania z Internetu, czy to na desktopie czy w mobilnej wersji. Nawet przez myśl mi nie przeszło, abym chciał kiedykolwiek zacząć korzystać z innego r...

Po tych kilku latach korzystania z Gmaila, webmail stał się dla mnie podstawowym "niezbędnikiem", bez którego nie wyobrażam sobie już codziennego korzystania z Internetu, czy to na desktopie czy w mobilnej wersji. Nawet przez myśl mi nie przeszło, abym chciał kiedykolwiek zacząć korzystać z innego rozwiązania. Do chwili kiedy zobaczyłem w działaniu klienta poczty na Mac OSX - Sparrow.

Dostrzegłem w nim rozwiązania, które pokazały mi, iż można to zrobić jeszcze lepiej i uczynić korzystanie z poczty jeszcze wygodniejszym. Niestety ograniczona dostępność na inne platformy zmusiła mnie do poszukiwań takiego klienta, z którego mógłbym korzystać na swoim systemie.

Znalazłem miesiąc temu - Fluent. Jak zobaczycie na zrzutach do złudzenia przypomina Sparrow, jednak można korzystać z niego w przeglądarce na każdej platformie systemowej. Niestety jeszcze jest dostępny tylko na zaproszenia, dziś dostałem możliwość przetestowania go na swoim koncie Gmail.

Fluent zamienił go w przyjaznego dla oka i funkcjonalnego webmaila. Z chwilą autoryzowania dostępu uzyskałem dostęp do swojej poczty na Gmailu z ostatnich 6 miesięcy (w planowanej płatnej opcji będzie udostępniona możliwość dostępu do całej historii). W skrzynce odbiorczej znalazły się ostatnie wiadomości, które w miarę przewijania strony w dół odsłaniają kolejne. Nie ma tu folderów wysłane ani też kosza. Cała korespondencja znajduje się w zakładce wszystkie emaile. Wyświetlać je możemy również w zależności od nadanych etykiet.

Listę wiadomości możemy rozwinąć lub zamienić na wyświetlanie kompaktowe. W obydwu przypadkach mamy możliwość odpowiedzi na pocztę bezpośrednio na głównej stronie.

Gdy mamy dłuższą korespondencję w wątku, po kliknięciu w wiadomość, wysuwa się z boku cały wątek, który możemy wygodnie przeglądać i odpowiadać na każdą z wiadomości w nim zawartą.

Przy każdej wiadomości mamy dostępne kilka ikonek z szybkim dostępem do funkcji. Między innymi oznaczenie jej gwiazdką, archiwizowanie, nadanie lub zmiana etykiety, odpowiedź, przekierowanie, oznaczenie jako spam lub też usunięcie.

Świetną funkcją dodatkową jest oznaczenie danej wiadomości jako "Do zrobienia". Znika ona wtedy z głównego strumienia i wyświetla się po prawej stronie z możliwością szybkiego dostępu. Możemy też zamiennie wyświetlać w ten sposób wiadomości oznaczone gwiazdką.

Wyszukiwane wiadomości wyświetlają się błyskawicznie już podczas wpisywania słów kluczowych lub danych nadawcy. Jednocześnie możemy zaznaczyć po prawej filtrowanie wyników, jako wiadomości tylko z załącznikami, zdjęciami, nieprzeczytane, przeczytane, z gwiazdką lub po dacie otrzymania.

W osobnej zakładce menu poczty mamy również możliwość wyświetlania samych załączników z wszystkich wiadomości, a wbudowana przeglądarka zdjęć pozwala na wygodny podgląd każdego z nich.

Tutaj również możemy założyć filtr wyświetlania tylko dokumentów, plików skompresowanych, filmów bądź też samych plików muzycznych.

Na koniec najważniejsza z opcji. Mianowicie, możemy dodawać inne swoje konta i obsługiwać je w ramach jednego interfejsu. Bez konieczności przelogowywania się. Wystarczy kliknąć w ikonę danego konta. Z chwilą dodania obsługi innych niż Gmail kont pocztowych będziemy mieli w pełni funkcjonalnego webowego klienta poczty.

Niestety, jeżeli już dziś będziecie chcieli z niego korzystać, nie jest to możliwe. Z tego, co wyczytałem ze statusów na Twitterze, z uwagi na spore zainteresowanie, a co za tym idzie obciążenie serwerów, zaproszenia są wysyłane partiami co jakiś czas. Moje zaproszenie czekało na aktywację około miesiąca.

Zobaczmy jeszcze Fluent w akcji na poniższym filmie.


http://youtu.be/Z07MnBf9QNY

W mojej ogólnej ocenie, Fluent będzie świetną propozycją dla użytkowników, którzy będą chcieli zapanować nad swoją skrzynką w kilku krokach od uruchomienia poczty. Nie wyświetla się nam tu przeładowany funkcjami, folderami i wszystkimi wiadomościami, Gmail. Tylko ostatnie emaile, które możemy szybko oznaczyć, odpowiedzieć, przełożyć na później bądź skasować. Jeżeli potrzebujemy dotrzeć do innych, starszych wiadomości, wystarczy skorzystać z szybko działającej wyszukiwarki. Do tego przyjaźnie i funkcjonalnie zaprojektowany interfejs czyni ten projekt naprawdę godnym uwagi z dużymi szansami na osiągnięcie sporej popularności wśród użytkowników Gmaila.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Gmailwebmail