Felietony

Google przygotowuje konkurencję dla Amazon S3?

Grzegorz Marczak
Google przygotowuje konkurencję dla Amazon S3?
9

Pojawiły się plotki o tym, że Google przygotowuje konkurencję dla usługi Amazon S3 czyli nieco upraszczając zaawansowany hosting plików i danych. Jakie są korzyści z Amazon S3 i podobnych usług? W przypadku serwisów o bardzo dużym ruchu można w nich składować na przykład zdjęcia i pliki graficzn...

Pojawiły się plotki o tym, że Google przygotowuje konkurencję dla usługi Amazon S3 czyli nieco upraszczając zaawansowany hosting plików i danych.

Jakie są korzyści z Amazon S3 i podobnych usług? W przypadku serwisów o bardzo dużym ruchu można w nich składować na przykład zdjęcia i pliki graficzne (na przykład fotka.pl intensywnie korzysta z usług Amazon). Odciąża to nasz serwer i jednocześnie pozwala nam optymalizować koszty, ponieważ opłata za ruch i przechowywanie danych są bardzo atrakcyjna cenowo w porównaniu do ofert firm hostingowych. Bardzo ważnym elementem tych usług jest również skalowalność czyli możliwość łatwego dokupywania potrzebnych nam zasobów.

Jeśli faktycznie Google planuje uruchomić swojego S3 to będzie to jeden z moim zdaniem udanych projektów tej firmy. Zakładam też, że ceny w porównaniu do Amazona będą atrakcyjne zważywszy na to, jakim zapleczem serwerowym i centrami danych dysponuje Google. Dodatkowo klienci, Google mogą być również beneficjentami innych usług które w tej chwili firma oferuje – czyli na przykład autoryzacja poprzez logowanie z konta Google czy Google App Engine. W przyszłości Google w swojej platformie hostingowej może też dzielić się technologią która używana jest obecnie na ich własne potrzeby czyli np. streaming video itp.

Zastanawiam się tylko czy doczekamy się również klasycznego hostingu dla zwykłych internatów. Myślę tutaj o usługach takich jakie świadczy chociażby Dropbox, czyli taki nasz wirtualny dysk. Wprawdzie Google wprowadziło taką funkcje do swojego pakietu aplikacji biurowych Google Docs ale nie jest to tak zaawansowana usługa jak wymieniany powyżej Dropbox.

Informacje o usługach hostingowych Google zostaną zapewne niedługo zweryfikowane podczas konferencji dla developerów Google I/O, która zaczyna się już dzisiaj.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlehosting plików