Świat

Google przetestuje super szybkie łącza (1Gb na sekundę) na mieszkańcach US!

Grzegorz Marczak
Google przetestuje super szybkie łącza (1Gb na sekundę) na mieszkańcach US!
28

Backup internetu stanie się bardziej realny dzięki super ultra szybkim światłowodowym łączom jakie Google ma zamiar przetestować na tysiącach "szczęśliwców" mieszkających w US. 1Gb na sekundę - wyobrażacie sobie takie łącze i jego możliwości? Jak szybko będziemy w stanie wykonać kopię zapasową całej...

Backup internetu stanie się bardziej realny dzięki super ultra szybkim światłowodowym łączom jakie Google ma zamiar przetestować na tysiącach "szczęśliwców" mieszkających w US. 1Gb na sekundę - wyobrażacie sobie takie łącze i jego możliwości? Jak szybko będziemy w stanie wykonać kopię zapasową całej serii dr.House? No ale Google mówi o jakichś super nowoczesnych aplikacjach które mają wykorzystywać taką przepustowość? Na razie oprócz bardzo profesjonalnych zastosowań nic innego nie przychodzi mi do głowy - a szczególnie w kontekście korzystania z takich aplikacji przez zwykłych domowych użytkowników (no może streaming filmów 3D ale na to nikt nie jest jeszcze gotowy)

Nie wiem natomiast czy takie łącza mogą mieć wpływ na realność takich projektów jak OnLive - czyli granie zdalne na serwerach udostępniających różnego rodzaju gry. Wszystko kompletnie niezależne od sprzętu jaki mamy w domu.

Jeśli eksperyment Google zakończy się sukcesem to nie zazdroszczę obecnym na rynku w US dostawcom usług internetowych, szczególnie że Google zapowiedziało dość konkurencyjne ceny swoich łączy. Pytanie tylko czy koszty infrastruktury da się w tej chwili tak ograniczyć aby utrzymać ją z klasycznych opłat abonamentowych? Google może być oczywiście beneficjentem nie tylko jeśli chodzi o opłaty ale np. o wprowadzenie do domów własnych usług VOIP, popularyzacji Google Voice itp.Ultra szybki internet nie jest jednak hasłem nowym - co jakiś czas pojawiały się tego typu pomysły i koncepcje. W Japonii już od 2008 roku jest dostępny 1Gb internet za nieco ponad 50 dolarów.

Na razie jest mi nawet trudno sobie wyobrazić potencjał tak szybkich łączy - nie mam jednak wątpliwości, że kiedy się one pojawią natychmiast będziemy mieli tysiące pomysłów na to co można z nimi zrobić. Inna sprawa, że tego typu projekty mogą mieć bardzo dobry wpływ na rynek IT - w końcu trzeba się będzie technologicznie dostosować do nowych realiów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleISP