Huawei

Google chce wrócić na sprzęty Huawei, poprosiło rząd USA o zgodę na wznowienie współpracy

Kamil Świtalski
30

Google nie chce zrywać kontaktów z Huawei — wręcz przeciwnie. Skierowali ku administracji Stanów Zjednoczonych prośbę o wznowienie współpracy z chińskim producentem.

Huawei bez Google sobie... radzi. Nowa strategia firmy zakłada zbudowanie własnego ekosystemu w oparciu o alternatywne do usług Google Huawei Mobile Services (w skrócie: HMS). I choć nie jest to sytuacja ani łatwa, ani przyjemna, a nie dalej niż kilka dni temu Google przestrzegało przed samodzielną instalacją ich aplikacji na sprzętach Huawei bez certyfikatu, to Sameer Samat odpowiadający za sklep Google Play w rozmowie z redakcją Finanzen powiedział, że Google ubiega się o wznowienie kontaktów biznesowych z Huawei. Stosowne prośby zostały już złożone do amerykańskiego rządu.

Google wciąż chce współpracować z Huawei

Rząd amerykański pozwala na składanie wniosków dotyczących współpracy ich firm z chińskim producentem elektroniki. Kilka tygodni temu takową otrzymał Microsoft (który zresztą chwilę wcześniej powiedział wprost, że sposób w jaki traktowane jest Huawei jest w mało amerykańskim stylu). Teraz prawdopodobnie obie strony wstrzymują oddech i zastanawiają się, jaka będzie decyzja urzędników. Zresztą Richard Yu z Huawei już przyznał, że tak szybko jak dostaną zgodę na korzystanie z Usług Google Play, ich jesienny flagowiec Mate 30 Pro natychmiast otrzyma stosowną aktualizację. W międzyczasie jednak urządzenie zdążyło w dwa miesiące stracić 1300 złotych na wartości.

Nie wiadomo ile amerykański rząd będzie rozpatrywał prośbę Google i kiedy możemy spodziewać się odpowiedzi w tej sprawie. Ale nawet jeśli Usługi Google Play powrócą na urządzenia z Androidem, zakładam że Huawei i tak nie porzuci rozwoju HMS. Nauczeni doświadczeniem i z pomysłami na ekosystem prawdopodobnie będą go w pocie czoła rozwijać. Mimo wszystko z pozytywnego rozpatrzenia prośby Google ucieszyliby się chyba wszyscy, a najbardziej zyskali... użytkownicy!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu