Gry skierowane głównie do młodszych użytkowników smartfonów zaskoczyły ostatnio bardzo kontrowersyjnym modelem reklamowym. Jak się okazuje, sporo tytułów w Google Play, które są instalowane głównie przez dzieci zaczęły wyświetlać treści sponsorowane, których najmłodsi raczej nie powinni widzieć.
Google już wie o tej sprawie i podjęło odpowiednie kroki ku temu, aby zlikwidować problem. Wszystkie programy, które wyświetlały niewłaściwe reklamy zostały usunięte z repozytorium, a konta ich deweloperów zostały zawieszone. Co ciekawe, wśród wyrzuconych z Google Play tytułów znajdowały się takie, które mogły zostać pobrane nawet 5 milionów razy - zasięg procederu był zatem całkiem spory. Trzeba wiedzieć także o tym, że wszystkich zidentyfikowanych i usuniętych aplikacji z Google Play jest aż 60.
Wygląda na to, że była to sprytnie zaplanowana akcja cyberprzestępców
Jak się okazuje, przez długi czas usunięte programy funkcjonowały jako "zupełnie zdrowe" aplikacje, które nie wykazywały się niczym szczególnym. Wiadomo jednak, że były one skierowane głównie do dzieci, które rzadko kiedy weryfikują jakość instalowanych przez siebie programów i niestety, niezbyt często ich rodzice skupiają się na sprawdzaniu ich aktywności w sieci. W pewnym momencie jednak serwer C&C powiązany ze złośliwym kodem, skrzętnie ukrytym w tych aplikacjach nieco przedobrzył i uczynił je jednoznacznie złośliwymi. Użytkownicy zgłaszali nie tylko nieodpowiednie reklamy, ale również próby instalowania fałszywych programów oraz spreparowane komunikaty na przykład o wykryciu wirusa w urządzeniu.
Google wydało komunikat, w którym potwierdziło dalsze aktualizacje mechanizmu Google Play Protect zaadresowane również temu incydentowi. Dzięki temu, każdy użytkownik, który może skorzystać ze skanera dla aplikacji z repozytorium może sprawdzić, czy zainstalowane przez niego programy są bezpieczne. Jest to o tyle ważne, gdyż wielokrotnie zdarzało się już, że z pozoru nieszkodliwe programy, po aktualizacji stawały się mocno uciążliwe. To bardzo stara, aczkolwiek bardzo skuteczna metoda działania cyberprzestępców funkcjonujących w sklepie Google Play.
Niestety, były to całkiem popularne aplikacje - sprawdź, czy Twoje dzieci ich nie instalowały
Eksperci z CheckPoint skonstruowali kompletną listę niebezpiecznych tytułów, które pojawiły się w sklepie Google Play. Jak wspomnieliśmy wyżej, niektóre z nich mogły zostać pobrane nawet do 5 milionów razy, a zasięg infekcji był niestety całkiem spory. Warto sprawdzić, czy któryś z nich nie jest zainstalowany na Waszym telefonie lub na sprzęcie, z którego korzysta Wasza pociecha.
Warto zwracać szczególną uwagę na to, jakie programy instalowane są nie tylko na należących do nas słuchawkach, ale również na urządzeniach dzieci. Te z reguły są szalenie nieostrożne w trakcie konsumowania treści i dodawania kolejnych programów. Google Play niestety nie można obecnie nazwać bezpiecznym repozytorium - mimo wdrażanych i cały czas ulepszanych mechanizmów zabezpieczających.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu