Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Świat

Google opatentowało wygląd swojej wyszukiwarki

GM
Grzegorz Marczak
13

Po prawie pięciu latach oczekiwanie firma Google doczekała się przyznania patentu na wygląd strony z wyszukiwarką (D599,372). Wniosek patentowy zawierał pojedyncza ilustrację przestawiającą interfejs strony Google.com, czyli duży box z miejscem na wpisanie wyszukiwanej frazy, dwa guziki pod spode...

Po prawie pięciu latach oczekiwanie firma Google doczekała się przyznania patentu na wygląd strony z wyszukiwarką (D599,372).
Wniosek patentowy zawierał pojedyncza ilustrację przestawiającą interfejs strony Google.com, czyli duży box z miejscem na wpisanie wyszukiwanej frazy, dwa guziki pod spodem i trochę linków tekstowych. Ten spartański wygląd jak wiem jest cechą charakterystyczną tej wyszukiwarki i chyba dumą całej firmy.

Według Wikipedii Design Patent to :

In the United States, a design patent is a patent granted on the ornamental design of a functional item. Design patents are a type of industrial design right. Ornamental designs of jewelry, furniture, beverage containers (see Fig. 1) and computer icons are examples of objects that are covered by design patents.

Ciekawe więc w jakim celu Google opatentowało swoją stronę główną. Nie jest to przecież ani coś o unikalnych walorach graficznych, ani też specjalnie innowacyjny układ - nie można też być chyba pewny, że przed Google nikt nie zastosował search boxa z dwom przyciskami pod spodem.

Nie podejrzewam aby Google szukało możliwości na ściganie w sądzie Yahoo, Ask.com i innych wyszukiwarek o podobnym układzie. Niektórzy sugerują, że może chodzi o odstraszenie potencjalnych twórców tego typu narzędzi w internecie. Swoją drogą zastanawiam się co w US jeszcze można opatentować, Google ma jeszcze patent na wygląd strony z wynikami wyszukiwania. Nie wykorzystywała go jednak przeciwko konkurencji.

Co może być dalej? Facebook opatentuje układ "streamu"?, a może Digg zgłosi patent na głosowanie nad artykułami (to byłby pogrom). Twitter starał się opatentować słowo "tweet" ale z tego co pamiętam nie udało się - czyli są jeszcze jakieś granice rozsądku.

obrazek pochodzi z bloga readwriteweb.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleYahoowyszukiwarki