Świat

Google i Apple zapłacą miliardy. Takich kar dawno nie było

Piotr Kurek
Google i Apple zapłacą miliardy. Takich kar dawno nie było

Google i Apple będą musiały słono zapłacić. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął ostateczne decyzje w sprawie postępowań, które w Unii Europejskiej prowadzone były od lat.

We wtorek, 10 września, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał swoje wyroki w sprawach dotyczących największych gigantów technologicznych – firm Alphabet (Google) oraz Apple. Po latach batalii przed sądami, zapadły ostateczne decyzje, które dla amerykańskich firm nie będą przyjemne.

W 2017 roku Komisja Europejska nałożyła na Google grzywnę w wysokości około 2,4 mld euro za nadużywanie swojej pozycji dominującej na różnych krajowych rynkach wyszukiwania w Internecie poprzez faworyzowanie własnej usługi porównywania produktów w stosunku do usług konkurencji. Ponieważ Sąd Unii Europejskiej zasadniczo potwierdził tę decyzję oraz nałożoną grzywnę, Google oraz Alphabet złożyli odwołanie do Trybunału. Ten dzisiejszą decyzją je oddalił, tym samym podtrzymując wyrok Sądu UE.

Źródło: Depositphotos

Trybunał przypomniał, że prawo Unii Europejskiej uznaje za niezgodne z prawem nie samo istnienie pozycji dominującej, lecz jedynie jej nadużywanie. W szczególności zakazane są praktyki przedsiębiorstw posiadających pozycję dominującą, które ograniczają konkurencję pozacenową i mogą w ten sposób wyrządzić szkodę zarówno indywidualnym przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Mowa tutaj o działaniach, które, przy użyciu środków innych niż konkurencja pozacenowa, utrudniają utrzymanie lub rozwój konkurencji na rynku, na którym już występują trudności związane z obecnością jednego lub kilku przedsiębiorstw zajmujących pozycję dominującą.

Google i Apple dostaną mocno po kieszeniach. Wyrok TSUE jest dla firm bezlitosny

W 2016 roku Komisja Europejska uznała, że spółki należące do grupy Apple uzyskały w latach 1991–2014 od Irlandii korzyści podatkowe, które stanowiły pomoc państwową. Chodzi o Apple Sales International (ASI) i Apple Operations Europe (AOE). Pomoc ta była związana z traktowaniem zysków osiągniętych przez Apple z działalności poza Stanami Zjednoczonymi w kontekście podatkowym. W 2020 roku Sąd Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji wydanej przez Komisję, uznając, że instytucja ta nie wykazała w wystarczający sposób istnienia selektywnej korzyści na rzecz tych przedsiębiorstw. Orzekając w sprawie odwołania, Trybunał uchylił wyrok Sądu i, wydając ostateczne orzeczenie, utrzymał decyzję Komisji w mocy.

Zgodnie z opinią Trybunału, Sąd UE popełnił błędy, stwierdzając, że Komisja nie udowodniła wystarczająco, iż licencje na korzystanie z praw własności intelektualnej posiadane przez ASI i AOE oraz związane z nimi zyski ze sprzedaży produktów Apple poza Stanami Zjednoczonymi powinny być przypisane do celów podatkowych oddziałom irlandzkim. W efekcie uznano, że pomoc przyznana Apple przez Irlandię była bezprawna. Według szacunków Komisji Irlandia przyznała Apple niezgodne z prawem korzyści podatkowe w wysokości 13 mld euro, które firma będzie musiała zwrócić.

Grafika wyróżniająca: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu