Świat

Google Holodeck

Grzegorz Marczak
Google Holodeck
11

Google znane jest z tego, że trzyma w swoim Googleplex rożne ciekawe "gadżety" - jednym z nich jest Google Holodeck. Wszyscy znamy produkt o nazwie Google StreetView, dzięki któremu możemy rozejrzeć się po ulicach dużych miast na świecie, prześledzić trasę naszej podróży itp. StreetView dla mnie oso...

Google znane jest z tego, że trzyma w swoim Googleplex rożne ciekawe "gadżety" - jednym z nich jest Google Holodeck. Wszyscy znamy produkt o nazwie Google StreetView, dzięki któremu możemy rozejrzeć się po ulicach dużych miast na świecie, prześledzić trasę naszej podróży itp. StreetView dla mnie osobiście jest na razie tylko gadżetem, natomiast kiedy usługa ta zostaje rozwinięta do postaci Holodeck robi się naprawdę ciekawie.Google Holodeck to coś na kształt symulatora na bazie StreetView. Możemy więc obserwować obraz jaki zarejestrowały kamery podczas przejazdu przez daną trasę, obraz jest oczywiście nagrany w rozdzielczości HD i zaprezentowany na wielu monitorach które ułożone są w okół nas w specjalnie do tego zaprojektowanym pomieszczeniu. Wrażenie z oglądania nagrania w Google Holodeck jest moim zdaniem niesamowite (bazuję oczywiście jedynie na nagraniu jakie zamieszczone zostało w internecie) - wydaje się jakbyśmy jechali w samochodzie i rozglądali się do okola obserwując okolicę.

Na chwilę obecną z pewnością dość trudno było by zrobić z Google Holodeck rozwiązanie komercyjne, ale kto wie czy za kilka lat w taki sposób nie będziemy odbywać wirtualnych wycieczek (o ile oczywiście da się sprowadzić tego typu rozwiązania do w miarę przystępnych cen i pokonać wszelkie trudności prawne związane z rejestrowaniem i publikowaniem filmów tego typu)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlestreetview