Ostatnimi czasy, gdy myślimy o urządzeniach z kategorii „wearable computing”, mamy zwykle na myśli Google Glass. Jednak, ze względu m.in. na cenę, to ...
Ostatnimi czasy, gdy myślimy o urządzeniach z kategorii „wearable computing”, mamy zwykle na myśli Google Glass. Jednak, ze względu m.in. na cenę, to urządzenie nie jest dostępne dla wszystkich chętnych. Na wytrzymałe również nie wygląda. Można powiedzieć, że jest to urządzenie dla mało wymagającego klienta. Jest jednak urządzenie stworzone o osobach określających siebie i swoje potrzeby jako „PRO”. Recon Jet to Google Glass na sterydach ;-).
Recon Jet to okulary, które powstały w labolatoriach Recon Instruments w Vancouver w Kanadzie. Nie są niczym innym, jak okularami przeznaczonymi do zadań specjalnych. Te ważące 28 gramów okulary są przeznaczone do użytku w najbardziej nieprzyjaznych warunkach. Nie straszne im upały, mrozy, deszcz czy śnieg. Ich sercem jest dwurdzeniowy procesor ARM Cortex-A9 taktowany częstotliwością zegara 1 GHz. Do dyspozycji ma również 1 GB pamięci RAM oraz 8 GB pamięci wewnętrznej urządzenia.
Okulary posiadają oczywiście łączność z innymi urządzeniami i Internetem zarówno poprzez moduł Wi-Fi jak i Bluetooth (wspierający również urządzenia Apple). Całość dopełnia oczywiście GPS, akcelerometr, żyroskop, magnetometr, barometr, termometr oraz technologia ANT+. Do ładowania okularów służy port Micro USB. Nasze poczynania mogą zostać zarejestrowane przy wykorzystaniu kamery HD i mikrofonu. W okularach zamontowano także niewielkie głośniczki. W Recon Jet zastosowano ekran o proporcjach boków 16:9 i rozdzielczości WQVGA.
Recon Jet zostały stworzone z myślą o osobach aktywnych, uprawiających sport (reklamuje je sam George Hincapie - kolarz szosowy) lub profesje wymagające dostarczania dużej liczby informacji bez użycia rąk. Dlatego mogą okazać się przydatne np. chirurgom na sali operacyjnej. Co ważne - okulary nie potrzebują stałego podłączenia do internetu, by można było z nich korzystać. Nie są jedynie urządzeniem dla sportowców, inżynierów czy chirurgów, gdyż oferują one również „zwyczajne” funkcje, takie jak wyświetlanie SMS-ów, listy połączeń czy powiadomień z sieci społecznościowych.
Okulary mają trafić do sprzedaży w lutym 2014 roku, obecnie można składać zamówienie w przedsprzedaży. Cena Recon Jet to 600 dolarów. Biorąc pod uwagę możliwości urządzenia, a także to, że mają być znacznie bardziej wytrzymałe od Google Glass, nie jest taka zła.
Niepokoić jednak może zbyt krótki czas pracy okularów na jednym ładowaniu. Wynosi on od 4-6 godzin nieustającej pracy. Co prawda,mimo,że nie jest to urządzenie stworzone do codziennego użytku jak Google Glass, bo w głównej mierze ma swoje zastosowanie podczas uprawiania np. sportu, to żywotność urządzenia i tak rozczarowuje. Będzie również uzależniony od tego, ile i jakie aplikacje będą na Recon Jet uruchomione. Niebywałą zaletą tego urządzenia jest fakt, że producent udostępnia SDK i można się spodziewać, że już wkrótce powstaną aplikacje zewnętrznych deweloperów na to urządzenie.
Recon to firma, która od dłuższego czasu jest obecna na rynku „wearable computing” i wie, jak się na nim poruszać. Przykładem tego jest inny produkt o nazwie „Snow”, przeznaczony dla narciarzy i snowboardzistów, który sprzedał się w liczbie ponad 50 tysięcy sztuk. Teraz firma pozyskała inwestora i to nie byle jakiego, bo Intel Capital. Jak widać, nie samym Google Glass „wearable computing” żyje.
Recon Jet to urządzenie do zadań specjalnych, skierowane do konkretnej grupy, w dodatku bardzo wymagających klientów. Wydaje się, że producent doskonale odnajdzie się na rynku ze swoim produktem, a popularność Google Glass może tylko pomóc w odniesieniu sukcesu poprzez rozpowszechnienie idei używania tego typu urządzeń. Jestem ciekaw, ile osób będzie wolało używać Recon Jet, a ile pozostanie przy Google Glass. Używanie Recon Jet wywołuje znacznie więcej emocji!
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu